Na jednoj društvenoj mreži, Tadić je prije dva dana napisao da treba „pod hitno likvidirat urednika i zamjenika, a ostalo ugasit“, komentarišući uređivačku politiku Antene M i kvalifikujući je kao „najveće ustaško leglo na Balkanu“.
Policija je juče ujutro identifikovala Tadića i nešto poslije 13 sati su saopštili da je od njega zaplijenjen pištolj za koji ima dozvolu, kao i 115 komada municije koju je imao u ilegalnom posjedu, te da postupajući tužilac nije ocijenio da u njegovim postupcima ima elemenata za krivično djelo koje se goni po službenoj dužnosti. Dežurni tužilac, kako je potvrđeno Pobjedi, bio je Rajko Lopičić.Glavnog i odgovornog urednika Darka Šukovića niti njegovu zamjenicu dosad nije kontaktirao niko iz tužilaštva ili policije. Iako je to prema policijskim i tužilačkim procedurama, njih dvoje, kao potencijalne žrtve, niko nije pozvao da daju izjave.
Šuković je u svom komentaru „Bravo tužioče“, objavljenom na Anteni M istakao da su mu pravnici pojasnili da je za biće krivičnog djela bila potrebna izjava o subjektivnom osjećaju ugroženosti.
On je zapitao i šta bi se desilo ukoliko su subjektivno imuni na osjećaj ugroženosti
- Znači li to da ODT može mirno da se okrene na drugu stranu i zahrče nakon obilnog ručka, namrtvo nezainteresovan za buduće planove Đorđija Tadića i onih koji, kao on doživljavaju Antenu M? – napisao je on
Šuković je u svom komentaru reagovao i na činjenicu da u Tadićevim prijetnjama likvidacijom u prvobitnoj odluci tužioca nije bilo krivičnog djela.
- Logiciram da neimenovani ODT rezonuje kako je sve OK dok Đorđije ne zapuca. Pazi, Boga ti!?
Zapravo, rezonujem ovako: Gospodin Tadić ima pištolj, ima municiju, iskazao je namjeru da puca (likvidira), a dozvolu za to mu je ovakvim stavom dao ODT iz Nikšića. Griješim li neđe? – napisao je Šuković.
U Krivičnom zakoniku Crne Gore u članu 24, stav 2, piše: “Ko drugoga sa umišljajem podstrekava na izvršenje krivičnog djela za koje se po zakonu može izreći kazna zatvora od pet godina ili teža kazna, a djelo ne bude ni pokušano, kazniće se kao za pokušaj krivičnog djela”.
Šuković ističe da se javni poziv na likvidaciju dvije osobe teško može razumjeti drugačije nego podstrekavanje na likvidaciju dvije osobe.
Izmjene odluka
Iz Vrhovnog državnog tužilaštva saopštili su kasno popodne da je v. d. vrhovne državne tužiteljke naložila dežurnom tužiocu u ODT Nikšić da službenicima policije da uputstvo za podnošenje krivične prijave protiv Tadića i to za dva krivična djela – ugrožavanje sigurnosti i nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija.
- Nakon podnošenja krivične prijave u Osnovnom državnom tužilaštvu u Nikšiću biće formiran predmet u okviru kojeg će se preduzeti i sve druge zakonom propisane mjere i radnje – saopšteno je iz VDT.
Nekoliko minuta prije nego što se oglasilo Vrhovno državno tužilaštvo (VDT), Pobjedi je tužiteljka i portparolka ODT Nikšić Vjera Mićunović kazala da je dežurni tužilac u Nikšiću naložio policiji da protiv Tadića podnese krivične prijave.
- Povodom prijetnji upućenih uredniku i zamjeniku urednika Radija i Portala Antena M dežurni tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu Nikšić izdao je nalog službenicima policije da podnesu krivičnu prijavu protiv Đ. T. zbog dva krivična djela – ugrožavanje sigurnosti i nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija – rekla je ona u izjavi za Pobjedu.
Policija je juče, kako su saopštili, pretresom našla municiju i oružje.
- Policijski službenici su preduzimajući mjere i radnje utvrdili da se radi o Đ. T. (62) iz Nikšića, nakon čega je, po prethodno pribavljenoj naredbi nadležnog sudije, izvršen pretres stana koji koristi ova osoba. Pretresom je nikšićka policija pronašla i oduzela pištolj za koji je imenovani posjedovao oružni list i 115 komada municije različite vrste i kalibra – u ilegalnom posjedu – precizirano je u njihovom saopštenju.
Osude
Povodom prijetnji smrću uredništvu Antene M juče se oglasila i Ambasada SAD u Crnoj Gori.
- Sloboda medija znači da novinari moraju imati mogućnost rada u sigurnom okruženju. Zabrinuti smo zbog prijavljenih prijetnji urednicima Radija Antena M putem društvenih mreža i pozivamo vlasti da u potpunosti istraže sve oblike zastrašivanja ili nasilja nad medijskim kućama i osobljem – piše u objavi Ambasade na Tviteru.
Osim Ambasade SAD, međunarodne institucije nijesu reagovale, pa ni nijedno tijelo EU ili Evropske komisije koje se, između ostalog, bave slobodom medija.
Crnogorski PEN centar i Fakultet za crnogorski jezik i književnost su juče najoštrije osudili napad na crnogorski portal Antena M i prijetnje upućene uredniku i zamjeniku urednika.
- Crna Gora zahvaljujući nesposobnoj Vladi Crne Gore i sve učestalijem miješanju ruskog i srpskog faktora u unutrašnji život danas živi u napetoj atmosferi u kojoj, nažalost, prijetnje novinarima, obračun s neistomišljenicima i širenje jezika mržnje postaju normalnost – piše u zajedničkom saopštenju PEN centra i FCJK.
Apelovali su na nadležne organe da počnu raditi svoj posao i zaštite novinare i sve one kojima se danas javno prijeti i uskraćuje pravo na stav i identitet.
Da je procjena tužioca da prijetnje osobe koja je naoružana „mržnjom, oružjem i nelegalnom municijom“ ne predstavljaju krivično djelo kao skandaloznu i ozbiljan presedan ističu u Demokratskoj partiji socijalista.
- Ova odluka nadležnog tužioca će ohrabriti nove „nezadovoljnike“ uređivačkom politikom nekog medija, da uzmu stvari u svoje ruke i prijetnjama pokušaju da promijene stil pisanja koji im se ne sviđa ili neki stav sa kojim nijesu zadovoljni – naglasili su u saopštenju.
Bošnjačka stranka u svom reagovanju ističe da je obaveza društva da se preko svojih institucija odlučno suprotstavi svakom pokušaju zastrašivanja, prijetnji i napada na medije i novinare.
- Posljedice neodlučnosti države da adekvatno reaguje na ovakve prijetnje predstavljaju opasnost za one kojima su prijetnje upućene, ali i za medijske slobode i cijelo demokratsko društvo – saopšteno je iz BS-a.
Napade na Antenu M osudili su prekjuče, odmah nakon objavljenih prijetnji, Ministarstvo kulture i medija, Sindikat medija Crne Gore, Crnogorski helsinški odbor i Centar za građansko obrazovanje.
Udar na neistomišljenike
Tekst koji je ispovocirao Tadića da prijeti likvidacijom i uklanjanjem, govori o tradicionalnom okupljanju u Gornjem Zaostru kod Berana. Tada je održan „pomen stradalim žrtvama i pripadnicima Jugoslovenske kraljevske vojske u otadžbini u Drugome svjetskome ratu“. Antena M je prenijela i da je skupu prisustvovalo i nekoliko osoba u četničkim kostimima.
U Gornjem Zaostru kod Berana je početkom 1942. bio prvi četnički štab Pavle Đurišića, odgovornog, između ostalog, za masakre nad civilnim stanovništvom u Crnoj Gori, a već godinama se tamo održavaju pomeni presuđenim ratnim zločincima.
Šuković je ukazao da su novinari Antene M i pojedinih medija u aktuelnom ambijentu na udaru samo zato što nijesu na liniji tridesetoavgustovskih promjena.
Zbog svega toga Šuković ne isključuje mogućnost da neko sa riječi eventualno pređe na djelo i fizički nasrne na nekog novinara.
- Pokušaćemo da se snađemo sami – kazao je prekjuče urednik Antene M.
Šuković je Pobjedi kazao da Antena M nije prijavila prijetnje od sada već identifikovanog Tadića, jer su ranije prijave ostajale bez rezultata i reakcije policije i tužilaštva.
U moru onih koje su prijavljivane ili su obrađivane po službenoj dužnosti, samo je jedna imala sudski epilog – uslovnu kaznu od četiri mjeseca zatvora.
To je slučaj iz 2021. godine kada je Srđan Mišović prijetio tadašnjem kolumnisti Antene M Draganu Bursaću i Darku Šukoviću. Mišović je kreirao lažni profil pod nazivom „Marko Aprcović“ i sa njega uputio komentare, ali su ga ipak uspjeli identifikovati.
Mišović je na Fejsbuku prijetio da će ,,bačiti bombu“ na Antenu M, Šukoviću prijetio da će ga kidnapovati, a Bursaću zaprijetio ubistvom.
Preporučeno
Ove objave su tada osudile brojna novinarska udruženja iz zemalja regiona, kao i ambasade Evropske unije i Sjedinjenih Država, te pozvali policiju da pronađe počinioca.