U dokumentu u koji je Portal Standard imao uvid navodi se da evidentan rast poslovanja apoteka MONTEFARM nesumnjivo iziskuje potrebu za povećanjem broja nosioca farmaceutske djelatnosti, te da su svjedoci konstantnog problema u vezi sa nedostatkom visokoškolovanog farmaceutskog kadra-farmaceuta u većini njihovih apoteka kao i na samom tržištu rada, što neminovno utiče na samu organizaciju rada.
“S tim u vezi, a u namjeri dugoročnog rješenja navedenog, obavještavamo vas da postoji mogućnost saradnje sa Univerzitetom „Bijeljina-Bijeljina, u čijem sastavu je Farmaceutski fakultet gdje se izvodi nastava na studijskom programu integrisane akademske studije farmacije. Studijski program traje pet godina, a predviđen je kao jedinstveni studijski program koji obuhvata prvi i drugi ciklus studija. Takođe, Univerzitet omogućuje i direktan upis na doktorske studije odnosno treći ciklus studija”, navodi se u dokumentu Montefarma.Prema javno dostupnim informacijama Univerzitet Bijeljina je jedan od tri univerziteta u tom gradu, i do prije dvije godine nije imao državni licencu za rad.
Iako je osnovan 2012.godine Univerzitet Bijeljina koji se ranije zvao Visoka škola koledž zdravstvene njege do 2021. godine nije imao zvaničnu licencu rad izdate od nadležnih državnih organa.
U okviru tog Univerziteta funkcioniše i farmaceutski fakultet na koji Montefarm nudi upis svojim zaposlenima.
Iako Univerzitet posluje više od 10 godine postavlja se pitanje kolika je stvarna vrijednost diplome koju dobijaju farmaceuti po završetku studija, jer ta diploma zvanično nije priznata od nadležnih organa Bosne i Hercegovine, već samo od organa entieta Republike Srpske.
No, koji je razlog zašto su se u Montefarmu odlučili baš na ovaj fakultet gdje godina košta 3300 konvertibilnih maraka, odnosno oko 1700 eura, ne zna se.
Na pitanje portal Standard koji je razlog da u dopisu isključivo ponude školovanje na privatnom fakultetu upitnog renomea, iz Montefarma su odgovorili da im jedini cilj je bio da se utvrdi da li postoji interesovanje farmaceutskog kadra za daljim školovanjem i usavršavanjem, bilo da su u pitanju osnovne ili doktorske studije.
“S obzirom da MONTEFARM-ove apoteke posluju u svim opštinama u Crnoj Gori, a da je naročito izražen nedovoljan broj visokoškolovanog farmaceutskog kadra u sjevernoj regiji, tek nakon iskazanog interesovanja izvršiće se procjena da li ćemo uspostaviti saradnju sa nekim od akreditovanih univerziteta u okviru kojih postoji farmaceutski fakultet, što podrazumijeva i državne i privatne”, naveli su oni u odgovoru našem portalu.
U Montefarmu tvrde da iako su u internom dopisu zaposlenima naveli samo mogućnost obrazovanja na Univerzitu Bijeljina, za sada ne postoji, nikakav dogovor, ugovor, niti finalna odluka.
No, ono što je dodatno problematično je da iz Montefarma pozivaju i na upis na doktorske studije, a sa Univerziteta u Bijeljini su nam kazali da ih oni nemaju.
Preporučeno
Iako se iz Montefarma pravdaju da na ovaj način pokušavaju da riješe problem nedostajućeg kadra, pogotovo u nekim djelovima Crne Gore, poput Sutomora, Virpazara, nejasno je zašto baš Univerzitet Bijeljina njihov idelani izbor, i zašto planiraju da državni novac usmjere na manje više nepoznat Univerzitet upitnog renomea, a ne na državne farmaceutske studije u Crnoj Gori.