Dan državnosti Crne Gore svečano obilježen u Srbiji

Dan državnosti Crne Gore svečano obilježen u Srbiji

Standard

13/07/2022

08:58

U Crnogorskom kulturnom centru u Lovćencu svečano je obilježen 13. jul – Dan državnosti Crne Gore, u organizaciji Udruženja Crnogoraca Srbije ”Krstaš”.

“Jedan od najvažnijih dana u hiljadugodišnjem crnogorskom trajanju je 13. jul, tog dana 1878. godine na Berlinskom kongresu Crna Gora dobila puno međunarodno priznanje i znatno proširenje svoje teritorije, a istog dana 1941. godine je podignut opštenarodni ustanak protiv fašističkog okupatora koji je veliki francuski filozof Žan Pol Sartr opisao kao jedan od najveličanstvenijih događaja istorije 20. vijeka – istaknuto je na proslavi”, navodi se u saopštenju Udruženja Crnogoraca Srbije „Krstaš”.

U galeriji Crnogorskog kulturnog centra je, kako je saopšteno iz pomenute organizacije, otvorena izložba fotografija pod nazivom „Epopeja crnogorskih partizana” koju je priredio publicista i istraživač crnogorske dijaspore Nenad Stevović.

“Moderatorka kulturnog događaja je bila Jana Krivokapić studentica FCJK sa Cetinja, a u muzičkom dijelu programa nastupio je Andraš Tot na violončelu, kome je uručena plaketa zahvalnosti za dugoodišnju saradnju sa Crnogorskim kulturnim centrom”, dodali su u saopštenju.

Izvor (naslovna fotografija): Udruženje Crnogoraca Srbije „Krstaš”

Ostavite komentar

Komentari (0)

X