Dolaze iz Srbije, Bosne pa čak i Rusije: SPC u Crnoj Gori ima oko 1.200 stranaca među svojim sveštenim licima

Dolaze iz Srbije, Bosne pa čak i Rusije: SPC u Crnoj Gori ima oko 1.200 stranaca među svojim sveštenim licima

Standard

26/02/2019

11:11

Oko 1.200 sveštenih lica Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori su strani državljani, koji uglavnom dolaze iz Srbije, ali i iz Bosne, Krajine pa čak i Rusije.

Oko 1.200 sveštenih lica Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori su strani državljani, koji uglavnom dolaze iz Srbije, ali i iz Bosne, Krajine pa čak i Rusije.

Jedan od tih stranih državljana je i monah manastira Vranjina Goran Kimpanov (43) iz Zrenjanina, koji se nalazi u Istražnom zatvoru u Spužu zbog odgovornosti u nesreći koja se dogodila na Skadarskom jezeru.

Taj slučaj je bio povod da se zapitamo koliko stranih državljana djeluje u okviru SPC u Crnoj Gori.

Predsjednik Savjeta Crnogorske pravoslavne crkve Stevo Vučinić kazao je za Standard da je Kimpanov samo jedan od stotina stranih državljana koji borave u Crnoj Gori pod okriljem SPC.

Povezani članci

„Srpska crkva u Crnoj Gori ima oko 200 popova koji su strani državljani i dolaze uglavnom iz Srbije. Ali ako uzmete u obzir kaluđere, đakone i ostale crkvene upošljenike, u okviru SPC u Crnoj Gori djeluje oko 1.200 sveštanih lica. U manastirima gdje niko ne može da pristupi ima desetine monaha iz inostranstva. Država se time ne bavi niti traži boravišnu dozvolu za ta lica“, rekao je Vučinić za Standard.

On napominje da je najviše stranaca među sveštenim licima u SPC u Crnoj Gori iz Srbije, ali da ih ima i iz Bosne, Krajine ali i Rusije.

„Generalno struktura sveštenih lica SPC u Crnoj Gori je takva da tu ima veoma malo crnogorskih državljana, najviše je monaha i popova iz Srbije, Bosne, Krajine pa čak i Rusije. Evo na primjer sad SPC je izgradila ruski manastir na obodima Rumije posvećen Andreju Prvozvanom. Taj manastir je napravljen u ruskom stilu i tamo su čak dovedene ruske monahinje“, rekao je Vučinić.

Najviše stranih državljana, kako je kazao, ima u manastiru Ostrog.

Ta manastir koji na godišnjem nivou donosi milione profita, drže isključivo stranci iz Srbije, Krajine, i republike Srpske. Sveštanici koji su crnogorski državljani praktično ne smiju ni da dolaze tu, osim rijetkih izuzetaka“, rekao je Vučinić.

Vučinić je kazao da ne zna ukupan broj sveštenih lica koja djeluju u okviru SPC.

„Oni ništa ne prijavljuju državi, nemaju nikakvu obavezu niti ih ko dira. Ispada da SPC država u okviru države“, poručio je Vučinić.

B.K.

Izvor (naslovna fotografija):Nedavno otvoreni ruski manastir pod okriljem SPC

Ostavite komentar

Komentari (0)

X