DRAMATIČAN PORAST NASILJA U PORODICI: Dva izgubljena života i čak 35 odsto slučajeva više nego 2021.

DRAMATIČAN PORAST NASILJA U PORODICI: Dva izgubljena života i čak 35 odsto slučajeva više nego 2021.

Standard

28/01/2023

10:28

Godišnja statistika Uprave policije pokazuje da je trend nasilja u porodici u porastu za 35% u odnosu na prethodnu godinu. Uprava policije je u 2022. godini podnijela 1.600 prekršajnih prijava zbog izvršenih 2.312 prekršaja iz Zakona o zaštiti od nasilja u porodici, a u četiri slučaja je registrovana upotreba oružja, a dva slučaja su ishodovala smrtnom posljedicom.

Tokom 2022. godine izvršeno je 441 krivično djelo kvalifikovano kao nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici i 39 krivičnih djela koja se dovode u vezu sa nasiljem u porodici, a koja su kvalifikovana drugačije, što u odnosu na godinu ranije (2021.) čini povećanje za oko 35%. Navedeni broj krivičnih djela učinjen je od strane 480 lica, od kojih je 422 muškaraca, a 58 žena. Broj žrtve nasilja u porodici je 517, Od kojih 137 muškaraca i 380 žena.

Oni su takođe kazali da je jedna trećina slučajeva registrovana je u opštini Podgorica.

Uprava policije je u 2022. godini podnijela 1.600 prekršajnih prijava zbog 2.312 prekršaja iz Zakona o zaštiti od nasilja u porodici, a što u odnosu na godinu ranije (2021.) čini povećanje za oko 25%. Navedeni broj prekršaja učinjen je od strane 1.399 izvršilaca, od kojih je 1.011 muškaraca, a 388 ženskog pola. Žrtve izvršenih prekršaja su 1.913 lica, od kojih je 751 muškog, a 1.162 ženskog pola.

Oni navode i da je registrovano  314 povratnika u izvršenju krivičnih djela i prekršaja u vezi sa nasiljem u porodici, što čini oko 17% od ukupnog broja izvršilaca.

U četiri slučaja registrovana je upotreba oružja, a dva slučaja su završena tragično. U jednom je bivši suprug ubio bivšu suprugu, a u drugom slučaju, žena je žrtva svog vanbračnog partnera.

Iz UP su zaključili da navedeni statistički podaci ukazuju na porast nasilja u porodici u značajnom procentu i da je to jako zabrinjavajuće.

ŠTA SVAKO OD NAS MOŽE URADITI?

Svako od nas može dati minimalan doprinos ukoliko prijavi nasilje kojem je svjedočio ili ukoliko pruža bilo kakav vid pomoći žrtvi – jer ovo nije tema pred kojom se ĆUTI!

foto Unsplash

Tematika nasilja u porodici je jako kompleksna, te treba obratiti pažnju na to – KAKO DEFINIŠEMO NASILJE U PORODICI I KOJI SU NJEGOVI OBLICI?

Nasilje u porodici predstavlja tačno određeno ponašanje jednog od članova porodice kojim se ugrožava tjelesni integritet, duševno zdravlje ili spokojstvo drugog člana porodice. Ova vrsta nasilja predstavlja izrazito štetnu, vrlo raširenu i slabo poznatu i neistraženu negativnu društvenu pojavu. 

foto Unsplash

Nasilje u porodici može da se ispoljava u različitim oblicima, te razlikujemo: 

– fizičko,

– seksualno,

– psihičko,

– ekonomsko nasilje.

Fizičko nasilje
Ova vrsta nasilja obuhvata: guranje, šamaranje, udaranje, šutiranje, bacanje, davljenje, nanošenje opekotina, bacanje predmeta, udaranje predmetima, prijetnja ili povrijeđivanje oružjem, zaključavanje u kuću ili izbacivanje iz nje.

Seksualno nasilje
Predstavlja minimiziranje značaja partnerkinih osjećanja prema seksu, insistiranje na neželjenom i neprijatnom dodirivanju, prisiljavanje na seksualni odnos, prisiljavanje na prostituciju, korišćenje u pornografske svrhe.

Psihičko nasilje
Ova vrsta porodičnog nasilja je najrasprostranjenija, a odnosi se na kontinuirano kritikovanje, potcjenjivanje, emocionalne prijetnje i optužbe, emocionalno ucjenjivanje, stvaranje nesigurnosti kod žrtve, posesivno ponašanje, postavljanje nerealnih i neostvarenih očekivanja u odnosu na žtvu, verbalno zlostavljanje, nepoštovanje žrtve, zloupotreba povjerenja, neispunjavanje obećanja, izolacija, prebacivanje krivice za nasilje, uznemiravanje i maltretiranje.

Ekonomsko nasilje
Podrazumijeva nedavanje novca za troškove porodice, potpuno i isključivo raspolaganje porodičnim prihodima, prisiljavanje na podnošenje detaljnih izvještaja o potrošenom novcu, zabranu članu porodice da se zaposli i na taj način ostvari sopstvene prihode.

Iz Uprave policije su za Standard odgovorili na par pitanja i dostavili statističke podatke koji upućuju na porast prijavljenih događaja nasilja u porodici u značajnom procentu.

foto Unsplash

NASILJE MOŽETE PRIJAVITI NA:

  • Nacionalna SOS linija za žrtve nasilja u porodici: 080 111 111
  • Sigurna ženska kuća: 069 013 321
  • SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Podgorica: 020 232 254 i 067 805 297
  • U svim osnovnim sudovima postoje nadležni za besplatnu pravnu pomoc za žene žrtve nasilja
  • Broj policije je 122

Anastasija Đonović

Izvor (naslovna fotografija):foto Unsplash

Ostavite komentar

Komentari (0)