Ekonomsko državljanstvo: Donacija od 100.000 eura u fond za sjever CG, uz investicije od 250.000 do pola miliona eura

Ekonomsko državljanstvo: Donacija od 100.000 eura u fond za sjever CG, uz investicije od 250.000 do pola miliona eura

A. Tahirović

26/08/2020

07:34

Vladin program ekonomskog državljanstva podrazumijeva dobijanje crnogorskog državljanstva preko investicija, kroz koji će najviše dvije hiljade investitora moći da stekne državljanstvo ulaganjem u neki od razvojnih projekata. Program je usmjeren na ubrzanje ekonomskog razvoja i privlačenje stranih investicija, koje će donijeti nova radna mjesta. Novac dobijen na ovaj način biće uplaćivan u poseban fond, a usmjeren isključivo na razvoj i izgradnju infrastrukture u manje razvijenim opštinama na sjeveru.

Ekonomsko državljanstvo je odavno prepoznato u brojnim zemljama širom svijeta kao važan instrument privlačenja investicija.

Važno je napomenuti da za crnogorsko državljanstvo može aplicirati stranac koji u Crnoj Gori ili drugoj državi nije pravosnažno osuđen i za kojeg je agent za ocjenu međunarodne podobnosti dao pozitivno mišljenje, uključujući dokaz o porijeklu novca namijenjenom za uplatu i ulaganja.

Svaki aplikant koji želi da aplicira za državljanstvo obavezan da uplati donaciju od 100.000 eura.

Program podrazumijeva da aplikanti polažu na račun države Crne Gore 450 hiljada eura ukoliko investiraju u Primorski region i Podgoricu, ili 250 hiljada eura za investicije na sjeveru i u centru, kao i dodatnih 100 hiljada eura koje su namijenjene manje razvijenim područjima.

Razvojni projekat za Crnu Goru, otvaranje novih radnih mjesta

Povezani članci

Programom ekonomskog državljanstva intenziviraće se razvojni projekti i razvoj nerazvijenih područja u Crnoj Gori. Vlada je donijela preciznu odluku o tome na koji način se može doći do ekonomskog državljanstva.

Taj novac će biti usmjeren manje razvijenim opštinama i služiće prvenstveno za izgradnju infrastrukture i objekata koji će doprinijeti smanjenju razlika između sjevera i juga Crne Gore.

Tri oblasti koje su najinteresantnije aplikantima su turizam, poljoprivreda i prerađivačka industrija.

Najveće interesovanje je u oblasti turizma, gdje su postavljeni određeni kriterijumi za apliciranje, kao što su projekti za izgradnju hotela kategorije pet zvjezdica na jugu i u Podgorici, odnosno četiri zvjezdice na sjeveru i centru.

Neki od hotela koji su dio programa ekonomskog državljanstva predstavljeni su u prethodnim tekstovima serijala o razvoju sjevera i o njima više možete pročitati u tekstu broj 2 i tekstu broj 5.

Kondo hotel “Bobotov hotel and resort” kategorije 4 zvjezdice na Žabljaku

Pod razvojnim projektima podrazumijeva se izgradnja hotela/mješovitog kompleksa sa pet zvjezdica u primorskom regionu ili Glavnom gradu ili najmanje četiri zvjezdice u sjevernom ili središnjem regionu.

Uslov je da ovi hoteli zapošljavaju najmanje 80 zaposlenih u primorskom regionu ili Podgorici ili najmanje 25 zaposlenih u sjevernom ili središnjem regionu. Takođe, da imaju najmanje 60 smještajnih jedinica u primorskom regionu ili Podgorici i najmanje 35 smještajnih jedinica u sjevernom ili središnjem regionu.

Tri agenata za posredovanje

Tri kompanije koje su dobile licencu za posredovanje u programu ekonomskog državljanstva i ispunile veoma rigorozne uslove su – Apex capital partners, Arton group i Henley & Partners Government Services.

Budući sticaoci državljanstva proći će detaljnu provjeru agenata za posredovanje, kao i agenata za ocjenu međunarodne podobnosti, zatim revizora koji će provjeravati da li je novac uplaćen u određene svrhe kako je to i planirano.

Posljednju provjeru radi MUP u saradnji sa Agencijom za nacionalnu bezbjednost i međunarodnim bezbjednosnim službama.

Agencije ne prihvataju klijente koji nose reputacioni rizik

Generalni direktor Arton group u Podgorici, Miloš Stojanović ispričao je za Standard kakva je procedura za dobijanje crnogorskog državljanstva. Ova agencija ima ugovor sa 13 zemalja.

“Proces teče tako što su aplikanti u obavezi da uplate donaciju od 100 hiljada eura koja ide u budžet države, sa dodatnim taksama, uz ulaganje u nekretnine na sjeveru ili jugu Crne Gore. Tačnije, aplikant je u obavezi da investira najmanje 250 hiljada eura kupujući nekretninu na sjeveru Crne Gore i uplati dodatnih 100 hiljada eura i otprilike do 50 hiljada taksi državi. Ukoliko se aplikant odluči za jug Crne Gore, nekretnina koju kupuje mora biti u vrijednosti od 450 hiljada eura, a takođe donira državi dodatnih 100 hiljada uz obavezne takse. Na taj način stiče se uslov za dobijanje crnogorskog državljanstva”, pojasnio je Stojanović.

Dodaje da agencije vrše bezbjednosnu procjenu aplikanta, kao i procjenu reputacije.

“Država je pored toga unajmila i agencije koje opet dodatno procesuiraju te aplikante i kada se steknu uslovi, te aplikanti prilože potrebnu dokumentaciju, onda zahtjev bude odobren i aplikant dobija državljanstvo. Agencije ne prihvataju klijente koji nose reputacioni rizik”, kazao je.

Stojanović je kazao da je interesovanje veliko a većina kandidata se odluči za sjever zbog iznosa investicije.

“Korona je usporila program ali očekujemo da će se to nadoknaditi u narednom periodu”, zaključio je.

Izvor (naslovna fotografija):ilustracija

Ostavite komentar

Komentari (0)

X