Na nivou Crne Gore trenutno je aktivan 131 slučaj korona virusa. Ovakav slijed događaja je očekivan jer je trend aktivnosti virusa bio sličan i prethodnih godina – saopšteno je Pobjedi iz Instituta za javno zdravlje (IJZCG).
Prema njihovim riječima, povećan broj obojelih, kao i u prethodnim godinama, može se povezati sa raznim pokretačima koji su mogli doprinijeti većoj stopi transmisije: aktuelna turistička sezona, okupljanja na raznim masovnim događanjima, kao i pad imunološke zaštite nakon par mjeseci niske incidencije bolesti.Odgovarajući na pitanje Pobjede da li nakon ljeta može doći do ponovnog uvođenja mjera za suzbijanje korona virusa, u IJZCG su kazali da to zavisi od stanja na terenu.
Aktuelni soj sličan prethodnim
Svjetska zdravstvena organizacija je 17. februara 2023. godine objavila da je registrovan novi podsoj korona virusa. Ovaj podsoj, kako su ukazali u IJZCG, se ne razlikuje mnogo od prethodnih sojeva.
– Potomak je omikron varijante virusa. A riječ je o podsoju sa zvaničnim nazivom EG.5, i nadimkom Eris. U Kini, SAD-u, Južnoj Koreji, Portugalu, Španiji bilježi se porast prevalencije obolijevanja od EG.5 (Eris) i za očekivati je, kao što je bio slučaj i sa prethodnim podsojevima virusa, da on u narednom periodu postane dominantni podsoj globalno, a samim tim i u Crnoj Gori – kazali su Pobjedi u IJZCG.
Ovaj podsoj virusa, prema njihovim riječima, daje simptome slične svojim prethodnicima – odnosno nema dokaza o tome da uslovljava teže forme bolesti među oboljelima.
Novi soj u Danskoj i Izraelu još nepoznanica
Centar za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti SAD-a je 18. avgusta objavio informaciju da je u SAD-u registrovano obolijevanje od visokomutiranog podsoja SARS-CoV 2, kome je dat naziv BA 2.86.
– Za sada se obolijevanje od ovog podsoja registrovalo u malom broju slučajeva (u Izraelu, Danskoj) i nema dovoljno informacija na osnovu kojih bi se moglo nagovijestiti šta će se dešavati po pitanju patogenosti i sposobnosti transmisije virusa, odnosno ne može se sa sigurnošću reći da će virus usloviti pojavu teških formi bolesti među oboljelima, kao ni kakav će biti njegov potencijal za prenos sa čovjeka na čovjeka – kazali su nam u IJZCG.
Ističu da je primijećeno da se desio veliki broj mutacija u genskom materijalu virusa.
– Nešto slično kao što je bio slučaj sa omikronom u odnosu na originalni vuhanski soj. Kretanje BA 2.86 će se pratiti u narednim sedmicama, nakon čega će uslijediti pouzdanije informacije u vezi ovog podsoja virusa – poručili su u Institutu za javno zdravlje.
I pad testiranih očekivan
Odgovarajući na pitanja Pobjede u Institutu za javno zdravlje su kazali da je evidentiran pad u broju testiranja na kovid u odnosu na prethodne godine.
– Međutim, treba imati u vidu da je nezahvalno tumačiti razloge zbog kojih se to evidentira, jer tokom prošlih godina je strategija testiranja imala značajnijih razlika u odnosu na trenutnu – ukazali su u IJZCG.
Respiratorne infekcije dominiraju, slijede stomačne
Kada je u pitanju aktuelni stomačni virus, oni kažu da je stanje za ovaj period godine redovno.
– Trenutna epidemiološka situacija u zemlji je stabilna, sa očekivanom i uobičajenom stopom obolijevanja od zaraznih bolesti. U zadnje tri sedmice u odnosu na put prenosa infekcije dominiraju respiratorne zarazne bolesti (što je uslovljeno i dalje aktuelnom pandemijom kovid-19), a za njima slijede crijevne zarazne bolesti čije se povećano registrovanje očekuje u ovo doba godine – naveli su u IJZCG.
U avgustu nije prijavljen nijedan smrtni ishod od zaraznih bolesti koje podliježu obaveznom prijavljivanju.
Preporučeno
– Uvidom u podatke iz Registra zaraznih bolesti IJZCG evidentira se da nema značajnijih razlika u registrovanju obolijevanja od crijevnih zaraznih bolesti u odnosu na isti period prethodnih godina, odnosno da je stanje uobičajeno za ovo doba godine – naveli su oni.