
RTCG objavio je fotografije spomenika u izradi narodnom heroju Čedomiru Ljubu Čupiću, koji bi trebalo da krasi Nikšić nakon 13. jula.
Novinar i publicista Mihailo Radojičić prve fotografije podijelio je sa gledaocima Jutranjeg programa, TVCG. Kazao je da su fotografije nastale u ateljeu u Parizu.
Na skulpturi Čupiću, još od prošle godine, radi naš poznati vajar Zlatko Glamočak u ateljeu u Parizu. Ktitor spomenika, odnosno finansijer čitavog poduhvata je izrazio želju, da za sada, ostane anoniman.
FOTO: Dušan Radojičić
“Za spomenik Čupiću, kao donaciju svom gradu, opredijelio sam se u čast 13. jula, Dana državnosti Crne Gore i stogodišnjice Berlinskog kongresa na kome je crnogorska državnost i nezavisnost potvrđena i međunarodno priznata”, kazao je Radojičić.
Preporučeno
FOTO: Dušan Radojičić
Spomenik je idejno zamišljen kao “Heroj na Korzu”, na kome je, u Njegoševoj ulici, Čupić živio i odakle se priključio pokretu otpora protiv fašizma. Korzo ima posebnu simboliku za heroja. Tim je šetalištem, u lancima, proveden posljednji put, pred strijeljanje, i s osmijehom se oprostio sa svojim gradom.
Vajar Zlatko Glamočak se za ovaj inspirativan i veoma zahtjevan poduhvat opredijelio i iz ličnog razloga. On je u Nikšiću proveo dio svog djetinjstva.












