Građani ogorčeni zbog januarskih računa

Građani ogorčeni zbog januarskih računa

Standard

06/02/2025

06:47

Podgoričanima su ovih dana stigli januarski računi za usluge gradskog preduzeća Vodovod i kanalizacija – znatno veći u odnosu na decembarske ili novembarske.

Građani koji su juče čekali ispred naplatnog punkta ViK-a na Zelenoj pijaci u TC Pobrežje nijesu krili nezadovoljstvo, ukazujući i na brojna druga poskupljenja.

NEZADOVOLJSTVO 

Nada Lakić ogorčena je ubog iznosa januarskog računa za vodu.

“Stigao mi je račun za vodu 30 eura, a decembarski je bio 16. Ovo je katastrofa. Živim sama i imam svoje brojilo. Sinoć sam provjerila stanje na vodomjeru, pokazuje da sam u odnosu na prije dvije noći potrošila kubik, odnosno 1.000 litara vode. Račun za struju mi je 60 eura, a voda 30 – to je van pameti! S obzirom na to da Podgorica leži na vodi, ovo je preskupo za glavni grad i standard građana. Uz ovu skupoću i sve ostale namete, ovo je previše”, kazala je Lakić.

Miodrag Begović smatra da su cijene usluga ViK-a previsoke. 

“U stanu živimo supruga i ja i za januar nam je stigao račun 12,97 eura. Mislim da je za crnogorske uslove to previše. Ranije nam je stizao račun sedam-osam eura”, kazao je Begović, uz napomenu da možda ima ljudi koji nemaju novca da pored svih troškova plaćaju i visoke račune za vodu.

Vaid Kerović smatra da je račun za vodu previsok. 

“Ja sam na zajedničkom brojilu. Ima nas petoro u porodici i račun za prošli mjesec nam je bio oko 25 eura, a januarski 29,16. Mislim da nam je račun za vodu i ranije bio preveliki, a da ne govorim o ovih skoro 30 eura sada. Nijesam podnosio zahtjev za posebno brojilo, ali ozbiljno o tome razmišljam, mislim da ne trošimo ovoliko vode”, kazao je Kerović.

Na cijene vode i zajedničko brojilo imala je primjedbu i Vasiljka Mijajlović, koja živi sama u stanu u zgradi na Starom aerodromu.

“Preveliki su računi za vodu, ali plaćam redovno. U većini stanova u zgradi je po četvoro-petoro, samo nas je troje koji živimo sami, a isto plaćamo vodu i mi i oni. Išla sam zbog toga u Vodovod da se žalim, ali su mi rekli da to nije njihov posao nego da se obratim upravniku zgrade. Kako mi nemamo upravnika, ponijela sam spisak svih stanova i napisala koliko koji stan ima stanara, ali opet ništa nijesu uradili”,kazala je Mijajlović.

OBEĆANJE

Privredno društvo Vodovod i kanalizacija ranije je obavijestilo potrošače da će od 1. januara ove godine primjenjivati novi cjenovnik usluga, izrađen po Metodologiji za utvrđivanje cijena regulisanih komunalnih djelatnosti koju je propisala Regulatorna agencija za energetiku.

Nova cijena se sastoji od fiksnog i varijabilnog dijela. Fiksni dio cijene, potrošači plaćaju nezavisno od potrošnje, dok su varijabilnim dijelom cijene obračunati količina utrošene vode, odnosno, količina prikupljene, odvedene i prečišćene otpadne vode.

Cijena prečišćavanja otpadnih voda ima samo svoj varijabilni dio i ista je za sve kategorije potrošača. Po novom cjenovniku izjednačavaju se fizička i pravna lica. Kada je u pitanju javno vodosnabdijevanje, „start“ na računu iznosi 0,99 eura po korisniku, dok varijabilni dio iznosi 0,52 eura po kubiku. Kada je u pitanju prihvatanje i odvođenje komunalnih otpadnih voda „start“ na računu iznosi 0,30 eura po korisniku, dok varijabilni dio cijene iznosi 0,19 eura po kubiku.

Prečišćavanje komunalnih otpadnih voda košta 0,17 eura po kubiku, a isporuka vode drugom izvršiocu košta 0,04 eura po kubiku. Direktor ViK-a Aleksandar Nišavić najavio je krajem prošle godine da će cijene njihovih usluge poskupiti za najviše dva eura po računu.

“Od januara usluge gradskog preduzeća Vodovod i kanalizacija poskupiće od euro i po do dva”, poručio je tada Nišavić.

Podsjećamo, Vodovod i kanalizacija d. o. o. Podgorica i 1. januara prošle godine varijabilni dio cijene usluge za javno vodosnabdijevanje za fizička lica povećalo je 24 odsto u odnosu na duži period kada nijesu mijenjane. Takođe, od maja prošle godine ovo gradsko preduzeće počelo je da naplaćuje i ponovni priključak na vodovodnu mrežu onima koje su zbog duga isključeni sa nje, a ta usluga košta 52,66 eura, sa PDV-om. Uvidom u evidenciju Službe za elektronsku obradu podataka, krajem juna prošle godine ViK je imao registrovanih 90.000 korisnika usluga – 81.600 fizičkih lica i 8.400 pravnih.

Ručno ispisivanje računa

Osim zbog visokih iznosa na računima za vodu, građani su se juče žalili i na to što su morali dugo da čekaju u redu da bi ih platili.

“Ovo je sramota! Moramo ovoliko da čekamo ovdje da bismo platili račun. Radnik na šalteru nam je kazao da mu ne radi štampač, pa mora svaki račun ručno da ispisuje, što zahtijeva više vremena. Sramota”, kazao je Miodrag Begović.

Na naše pitanje o čemu je riječ, službenik na naplatnom punktu samo je slegnuo ramenima.

“Da imamo štampač, to bi nam znatno olakšalo i ubrzalo rad”, bio je njegov komentar.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija): VIK

Ostavite komentar

Komentari (0)