Kako su Portalu RTCG saopštili iz FZOCG, Crna Gora ima potpisane sporazume sa Srbijom, Slovenijom, Bosnom i Hercegovinom, Hrvatskom, Sjevernom Makedonijom, Austrijom, Njemačkom, Češkom , Mađarskom, Holandijom, Belgijom, Luksemburgom, Italijom, Turskom, Bugarskom, Slovačkom, Ujedinjenim Kraljevstvom Velike Britanije i Sjeverne Irske i Poljskom.
“U skladu sa zakonskim odredbama, osigurano lice koje iz privatnih razloga boravi u državi sa kojom je zaključen međunarodni ugovor o socijalnom osiguranju, ima pravo na hitnu medicinsku pomoć, ukoliko se utvrdi da pružena hitna medicinska pomoć nije mogla da se odloži do povratka u Crnu Goru i ukoliko se utvrdi da u inostranstvo nije otputovalo u cilju liječenja”, pojašnjavaju u Fondu.Određene kategorije osiguranika (penzioneri, upućeni radnici, službenici diplomatsko -konzularnih predstvaništava) u slučaju prebivališta, odnosno boravišta u državi ugovornici, imaju puni obim zdravstvene zaštite u pomenutim zemljama.
Iz Fonda pojašnjavaju da je potrebno da se prije odlaska u inostranstvo, osiguranici informišu telefonskim putem ili neposredno u nadležnoj Područnoj jedinici Fonda o načinu ostvarivanja zdravstvene zaštite prilikom privremenog boravka u inostranstvu.
Prvostepena ljekarska komisija Fonda, na osnovu zdravstvenog stanja osiguranika, procjenjuje mogućnost izdavanja obrasca.
“Ljekarska komisija daje nalaz i mišljenje kojim se utvrđuje da osigurano lice ne boluje od akutnih i hroničnih bolesti za koje je potrebno duže ili stalno liječenje, odnosno da se osigurano lice ne nalazi u stanju koje bi ubrzo po dolasku u inostranstvo zahitjevalo duže liječenje, odnosno smještaj u bolničku zdravstvenu ustanovu”, saopšteno nam je iz Fonda.
Ukoliko osiguranik, prije odlaska u neku od država ugovornica, nije obezbijedio potrebni obrazac, a prilikom privremenog boravka u toj državi se ukaže potreba za pružanjem medicinske pomoći, razmatra se opravdanost naknadnog izdavanja obrasca.
“Na sajtu FZOCG nalazi se informacija o dokumentaciji koju je potrebno priložiti prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje dvojezičnog obrasca ili potvrde o osiguranju”, navodi se u odgovorima Fonda.
Ukazuju da je primjetan porast broja zahtjeva građana za izdavanje potvrda.
“Posebno među osiguranicima koji studiraju u zemljama sa kojima imamo potpisane međunarodne sporazume”, navode iz Fonda.
Preporučeno
Od 1.januara 2022. godine pa do kraja godine ukupno je izdato 5.085 obrazaca za sve filijale i područne jedinice u Crnoj Gori.