U govoru kod Hrama je najavljeno da će hodočasnike do Vranjskih njiva pratiti Noćni vukovi – proruska, ekstremistička grupa koja je u julu stavljena na listu sankcija Evropske unije zbog agresije Rusije na Ukrajinu.
U nacrtu „crne liste“ nalaze se vođa „Noćnih vukova“ Aleksandar Zaldostanov (69), njegova trojica saradnika i sam bajkerski klub, registrovan u Moskvi. „Noćni vukovi” imaju svoje ogranke, odnosno ispostave na Zapadnom Balkanu, u Bugarskoj i Slovačkoj.Pobjeda je još u septembru 2016. godine pokušala od institucija da dobije podatke o djelovanju „Noćnih vukova“ u Crnoj Gori. Tada su nam iz Ministarstva unutrašnjih poslova saopštili da je ova nevladina organizacija upisana u crnogorski Registar nevladinih udruženja 5. septembra 2014.
” Ciljevi i djelatnosti ovog udruženja u bitnom su promocija moto kulture, organizovanje moto trka i moto ekspedicija, druženje sa sličnim udruženjima pogotovo s udruženjima koja nose isto ime, organizovanje moto trka, tribina i skupova sa temama o moto kulturi “, rekli su tada iz MUP-a na pitanje da li prisustvo ove organizacije u našoj zemlji utiče na bezbjednost i sigurnost građana i države.
Na pitanje da li su rađene bezbjednosne procjene te ruske organizacije i ako jesu kakav je rezultat, odgovorili su da takve procjene radi drugi organ i pozvali se na Ustav koji garantuje pravo na udruživanje građana „po političkom, sindikalnom i drugom osnovu, shodno pozitivno-pravnim propisima“.
„Noćnim vukovima“ zabranjen je ulazak u SAD, Poljsku, Njemačku i Kanadu.
Shodno ciljevima moskovske centrale i crnogorski ogranak ove organizacije dijeli njihove vrijednosti – prije svega san o takozvanom „ruskom svijetu“. Samim tim, u Crnoj Gori oni čvrsto stoje na braniku „srpskog svijeta“.
Zajedno sa bratstvima bliskim Crkvi Srbije – ,,Miholjska Prevlaka“, ,,Tvrdoš-Stupovi“ i mnogim drugim, ,,Noćne vukove“ ova crkva je angažovala 5. septembra prošle godine da „brane“ Cetinjski manastir od građanki i građana Crne Gore koji su se okupili na Cetinju u znak protesta zbog nasilne inauguracije mitropolita ove vjerske organizacije Joanikija Mićovića u toj crnogorskoj svetinji.
Do danas crnogorska javnost nije dobila informacije ko su sve bili „branitelji Manastira“, naoružani „do zuba“, te zašto su službe bezbjednosti – policija i Agencija za nacionalnu bezbjednost to dozvolile. U Manastiru je u susret inauguraciji okupljeno desetine bezbjednosno interesantnih osoba, ali tadašnje zvanične službe bezbjednosti na to nijesu reagovale.
Odnosno, sudeći prema informacijama koje su kasnije bile dostupne Pobjedi, ove službe su ih štitile. Nakon cetinjskih događaja 5. septembra uslijedila je opsežna akcija zataškavanja i opstrukcije istrage o identitetu tih ljudi, prije svega od ANB na čijem je čelu bio Dejan Vukšić.
I on je na ovu visoku državnu poziciju stigao kao kadar Crkve Srbije, a kako su pokazala brojna istraživanja Pobjede o njegovoj ulozi u Agenciji, on je i „ruski igrač“ koji je srpskim i ruskim agentima omogućio nesmetan upliv u podatke ove službe.
Preporučeno
Javnosti nikada nije saopšten identitet više od 35 bezbjednosno interesantnih osoba o čijem prisustvu u Cetinjskom manastiru 5. septembra i u susret inauguraciji Mićovića, je pred skupštinskim Odborom za odbranu i bezbjednost svjedočio upravo Vukšić. Imena i prezimena su bila zamračena crnom bojom u dokumentu koji je sačinila Agencija i koji su poslanici vidjeli.