“Vidio sam da u školama i vrtićima postoje razne eko sekcije, gdje vaspitači odnosno učiteljice, rade sa djecom. Tako da svakako i naše kolege i koleginice će biti uključene i nastaviti sa edukacijom. Ono što je važno da istaknemo, da svakako djeca opet na neki način razviju svijest i pored ove reciklaže, ima tu i ostalih benefita, gdje su škole počele same da sakupljaju čepove“, kazao je Hot.
Građani često zanemaruju realne troškove komunalnih usluga. Ipak, kako poručuju iz Čistoće, održavanje higijene grada za svega nekoliko eura mjesečno nije održivo bez zajedničke odgovornosti.“Tako da ne možete vi očekivati da neko sakuplja otpad cijelih mjesec dana, plus sve ono što se nađe pored posuda i na javnim površinama. Imate stavove ljudi gdje „ajde, to treba dati privatniku“. Super, ali privatnik bi vas obavezao da u određeno vrijeme dođe do posude, sve ostalo, j bih vlio da vidim te ugovore da neko proba da vidi koliko bi to koštalo građane, odnosno Glavni grad“, ističe Hot.
Uprkos izazovima, investira se u infrastrukturu. Novi reciklomati i ekološki prihvatljiva vozila trebalo bi da olakšaju svakodnevni rad i podignu nivo usluge u svim dijelovima grada.
“Što se tiče reciklomata, sredstava su obezbjeđena iz budžeta Glavnog grada 50 hiljada eura, kao i prošli put reicklomat za pse. Tako da je to apsolutna podrška Glavnog grada, što se tiče Eko fonda. Eko fond ima veliko razumijevanje za Čistoću, tako da je opredjelio kiper vozila za Čistoću. Tako da možemo da koristimo za razne namjene oni su manjih gabaritra“, kazao je on.
Preporučeno
Osim iz javnog budžeta, dio sredstava može doći i iz privatnog sektora. Iz Čistoće pozivaju privrednike da podrže projekte od značaja za zajednicu – i to ne samo iz ekoloških, već i marketinških razloga.