IJZCG: Izvjestan rast oboljelih od dijabetesa, analiza obolijevanja do pandemije koronavirusa biće završena naredne godine

IJZCG: Izvjestan rast oboljelih od dijabetesa, analiza obolijevanja do pandemije koronavirusa biće završena naredne godine

Standard

10/11/2023

07:01

Često dijagnoza dijabetesa tipa 2 postaje očigledna tek poslije više od pet godina, saopštili su iz IJZ.

Nedijagnostikovan dijabetes u Crnoj Gori ima između 35 i 44 odsto odraslih

Kako su iz IJZ kazali za portal Dnevno, prema procjenama Internacionalne dijabetološke federacije (IDF) nedijagnostikovan dijabetes u svijetu ima polovina odraslih oboljelih starosti između 20-79 godina.

Što se tiče podataka za Crnu Goru, procjene IDF u 2021. su bile da nedijagnostikovan dijabetes ima između 35 i 44 odsto odraslih oboljelih osoba.

Kako navode, od prošlog vijeka bilježi se trend rasta obolijevanja od dijabetesa u svijetu, koji se nastavio i poslije 2000. sa projekcijom daljeg rasta broja oboljelih, i u narednim decenijama (procjene IDF-2021.).

Analiza o obolijevanju do pandemije biće realizovana naredne godine

Registar šećerne bolesti, podsjećaju iz IJZ, funkcioniše od 2013.

Objašnjavaju i da su analize o karakteristikama obolijevanja za razvoj zdravstvenih strategija, planova i programa retrogradne, u prosjeku do pet godina unazad.

„ Analiza o obolijevanju od dijabetesa za 2013. je realizovana u 2017, analiza za 2014.  realizovana je u 2019,  za 2015.  analiza je realizovana u periodu trajanja COVID-19: mart 2020. – jun 2022”, preciziraju iz IJZ. 

Kako su najavili, ukupna analiza podataka o obolijevanju od dijabetesa iz prijava Registra šećerne bolesti do pandemije biće realizovana naredne godine.

Izvjestan rast oboljelih, dijabetes izazov cjelokupnog crnogorskog društva

Kako su portalu Dnevno saopštili iz IJZ, pandemija COVID-19 je imala značajan uticaj na obolijevanje od dijabetesa.

“Analiza urađena u narednom periodu uz prikupljanje podataka o obolijevanju od dijabetesa kroz dosadašnji pasivni način i uvođenjem aktivnog nadzora nad dijabetesom i faktorima rizika unaprijediće obuhvat i obradu podataka za analizu i planove zdravstvene zaštite oboljelih od dijabetesa”, dodaju oni.

Kako zaključuju, suočeni sa izvijesnošću rasta oboljelih od dijabetesa u Crnoj Gori i daljim zanemarivanjem činjenice da je moguće smanjiti obolijevanje od dijabetes tipa 2 za 80 odsto uspješnim održavanjem preporučene tjelesne težine, svakodnevnim fizičkim ativnostima, smanjenjem soli, šećera i masnoća u ishrani koja je količinski umjerena, dijabetes ostaje izazov cjelokupnog crnogorskog društva.

Izvor: dnevno.me
Izvor (naslovna fotografija):IJZCG

Ostavite komentar

Komentari (0)