Janković se žalio da mu Injac nije ukazala aktom komandiru Službe zaštite i spašavanja na njegove propuste u radu, a što je bila u obavezi, već ga je o tome informisala tek 18. oktobra 2023. godine, kada mu je uručeno rješenje o razrješenju.
Komisija za žalbe Vlade Crne Gore, 14. decembra donijela je rješenje kojim se usvaja žalba doskorašnjeg komandira Službe zaštite i spašavanja Podgorice, Gorana Jankovića i poništava rješenje gradonačelnice Glavnog grada, kojim je Janković smijenjen, navodi se u dokumentu u koji je portal Standard imao uvid.Uprkos tome što je Komisija za žalbe Vlade Crne Gore, kao drugostepni organ poništila rješenje Olivere Injac, gradonačelnica još uvijek nije sprovela odluku Komisije.
Goran Janković je prema sazanjima Portala Standard pokušao juče da se vrati na posao ali ga je u tome spriječio trenutni komandir Službe zaštite i spašavanja Zdravko Blečić, sa kojim je prema nezvaničnim saznanjima imao raspravu.
U izjavi za portal Standard, Blečić je kazao da je imao korektan razgovor sa Jankovićem juče u prostorijama službe.
“Mislio je da treba da dođe na posao, što je on i morao da uradi, ali na osnovu papira sa kojim mi je mahao, bilo je jasno da ne može doći na funkciju. Imali smo korektan razgovor, na kraju sam ga zamolio da napusti prostorije Službe što je on i uradio. Nije mi samo jasno kako Ministarstvo javne uprave u ovom slučaju reaguje u roku od mjesec dana, dok na moje pitanje da li je Goran Janković regularno postavljen na čelu Vatrogasne ni poslije osam mjeseci nema odgovora”, rekao je Blečić.
U dokumentu koji je prije dva dana dostavljen Goranu Jankoviću ističe se da je komandir svoju dužnost obavljao u potpunosti u skladu sa zakonom i procedurama Službe, te da za suprotno ne postoje materijalni dokazi niti su vođeni postupci.
“Komisija je razmotrila žalbu, pobijano rješenje i ostale spise predmeta i našla da pobijano rješenje treba poništiti i predmet vratiti na ponovni postupak i odlučivanje”, navodi se u rješenju.
Komisija navodi da je prvostepeni organ počinio povredu upravnog postupka.
“Prvostepeni organ kao razloge za razrješenje navodi da je Janković za sebe donosio odluku o uvođenju prekovremenog rada i rješenja o prekovremenom radu, te da je takvo postupanje suprotno Zakonu o radu. Dalje u obrazloženju kao razlog za razrješenje stoji da je komandir Službe u stalni radni odnos zaposlio više osoba koje prelaze zakonom utvrđenu starosnu granicu za prvo zasnivanje radnog odnsa, što ukazuje na nesavjesno vršenje poslova komandira, suprotno zakonu”, piše u rješenju.
Dalje se dodaje da dovodeći u vezu zakonske odredbe sa utvrđenim činjeničnom stanjem, a budući da prvostepeni organ nije dostavio niti jedan maetarijalni dokaz kojim bi potkrijepio date razloge za razrješenje, komisija ističe da nije u mogućnosti ocijeniti zakonitost pobijanog rješenja, a ovo posebno kod činjenice što se navodima žalbe osporavaju u cjelosti razlozi zbog kojih je imenovani razriješen.
“Iz spisa se ne može utvrditi da li je gradonačelnica, prije nego je donijela rješenje o razrješenju, postupila u skladu sa Zakonom o lokalnoj samoupravi. Za prednje navedeno u spisima predmeta ne postoje dokazi da je gradonačelnica pisanim aktom ukazivala komandiru Sužbe zaštite i spašavanja na učinjenje propuste i nepravilnosti u radu”, ističe Komisiija.
Grdonačelnica je nakon što je smjenila Jankovića na njegovo mjesto dovela Zdrvka Blečića koji po zakonu nije mogao da obvlja tu funkciju.
U postupku inspekcijskog nadzora izvršenog u Glavnom gradu – Podgorica, u odnosu na određivanje Zdravka Blečića za vršioca dužnosti komandira Službe zaštite i spašavanja Glavnog grada, utvrđeno je da onne ispunjava uslove za obavljanje poslova navedenog radnog mjesta, u odnosu na potrebno radno iskustvo.
Blečić doduše ima pet godina radnog iskustva ali na administrativno pravnim poslovima sa statusom volontera za potrebe Pravoslavne Mitropolije crnogorsko primorske-Crkvene opštine Podgorica, gdje je volontirao u Hramu Hristovog Vaskresenja u Podgorici u trajanju od pet godina, što nijesu poslovi zaštite i spašavanja.
Advokatica Jankovića: U Glavnom gradu se promovise bezakonje i arbitrarnost kao pravilo u postupanju
Njegova advokatica Maja Zeković kazala je da se u Glavnom gradu promoviše bezakonje i arbitrarnost kao pravilo u postupanju.
“Naime i pored činjenice da je prvostepeno rješenje kojim je nezakonito razriješen komandir Službe zaštite, poništeno, istom nije omogućeno da nastavi da obavlja svoju funkciju ni nakon okončanja drugostepenog postupka, niti je prvostepeni organ postupio u skladu sa nalogom iz drugostepenog rješenja. Da ignorisanje zakonskih regula, postupanje po subjektivnom nahođenju i neprofesionalizam postaju prepoznatljiv manir u Glavnom gradu, nažalost najbolje se reflektuje upravo u slučaju nezakonite smjene komandira Službe zaštite”, kazala je Zeković.
Ističe da gradonačelnica Glavnog grada Podgorica, kršeći sve obavezujuće odredbe, niti je pisanim aktom ukazala komandiru Službe zaštite i spašavanja Glavnog grada Podgorica, na navodno učinjene propuste i nepravilnosti u radu, niti mu je ostavila rok u kojem je dužan da ih otkolni, samovlasno mu donoseći rješenje o razrešenju, da bi po uručenju istog retroaktivno tražila da se razriješeno lice izjasni na tada saopštene razloge za razrješenje.
“Profesionalna dužnost mi nalaže, da posebno ukažem da su se anomalije u Glavnom gradu i nakon smjene vlasti samo nastavile, budući da sam u više prepoznatih slučajeva, uspjela da dokažem i to pravnosnažnim odlukama mobing upravo u Službi zaštite, pa u tom pravcu uputno je navesti da je aktuelna gradonačečnica nažalosot promovisanjem sile, u više navrata usmenim putem “nalagala” smjenu komandira, previđajući opet a i radikalno gazeći imperativnu odredbu čl.22 Zakona o upravnom postupku, kojom je izričito definisano “Kad je propisano da žalba ne odlaže izvršenje rješenja, to se MORA navesti u dispozitivu rješenja”, navodi Zeković.
Prema njenim riječima, ovakvo postupanje čelne osobe lokalne samouprave, nažalost osim što se, kako ističe, evidentno pokazuje diletanstkim i neozbiljnim, takođe je nedopustivo i sa aspekta elementarnih očekivanja svih zaposlenih, kojima se u ovakvom odsustvu pravne kulture događa da gradonačelnica Glavnog grada usmeno naređuje “razduženja”, a što zaista u potpunosti urušava pravni poredak jedne zemlje kao i povjerenje građana u pravni sistem.
“Kada se ovakvom postupanju doda i činjenica da su svi navodi žalbe usvojeni od strane drugostepene komisije, i da je i formalno poništeno rješenje o razrješenju, dok se Glavni grad i dalje oglušava o dosljednoj primjeni zakona, postaje jasno da smo i dalje taoci sistema samovolje pojedinaca koji zloupotrebom službenog položaja a ponajviše zloupotrebom povjerenja građana, gaze sva osnovna načela postupanja u civilizovanom društvu”, navodi Zeković.
Ona je ukazala da je kadrovsko rješenje Gradonačelnice, za komandira Službe zaštite, osoba koja je upravo bila jedan od alata višegodišnjeg mobingovanja u Službi zaštite, a pritom je u pitanju zaposleni koji nema kvalifikacije za radno mjesto komandira, a što je upravna inspekcija već konstatovala i naložila otkalanjanje nepravilnosti Glavnom gradu.
“Nažalost, pokazalo se da je i taj nalog za Glavni grad, kao i drugostepeno rješenje Komisije za žalbe, uzaludan pokušaj pravnog djelovanja, u bespravnom sistemu”, ističe Zeković.
Preporučeno
Sada kada je konačno Jankoviću dostavljeno rješenje o žalbi na osnovu kog on mora biti vraćen na posao ostaje da se vidi da li će gradonačelnica Injac postupiti u skladu sa zakonom ili će nastaviti da ga krši kao što je to učinila prilikom imenovanja Blečića na mjesto komandira Službe zaštite i spašavanja.