Tržišna inspekcija pronašla je na tržištu 11 vrsta produžnih kablova iz Kine, čiji je promet zabranila jer je utvrđeno da mogu da izazovu električni udar i požar.
Preporučeno
Kako je navedeno na sajtu potrošač.me, opasni produžni kablovi proizvedeni su u Kini, a proizvođači su Elstorm, Elit plus, Commel i Qiaosheng.
Opis- Petostruka prenosna utičnica marke elstrom je bijele boje, proizedena 2016. godine, oznake 16A, 250V – 3500W. Produžni kabal nema zatvarače, odnosno zaštitne poklopce na utičnicama.
Uređaj je zapakovan u providnu kesu sa kartonskom etiketom na vrhu pakovanja.
Neispravna je i trostruka prenosna utičnica iste marke, oznake L= 1.5m, 16A, 250V – 3500W – navedeno je u izvještaju. Zabranjen je promet petostruke i trostruke prenosne utičnice elit plus proizvedene 2013, oznaka 16A/250V, max. 3500W.-
Kako dodaju, požar može da izazove i trostruka prenosna utičnica proizvođača Commel koja je proizvedena 2010. godine. – Oznaka je L = 5m, 16A/250V, max. 3500W, uređaj je zapakovan u providnu kesu sa kartonskom etiketom na vrhu pakovanja – piše na portalu.
Inspektori su pronašli čak šest utičnica proizvođača Qiaosheng iz Kine i povukli ih sa tržišta jer mogu da izazovu požar. Kako je precizirano, proizvodi su pronađeni krajem januara, i ne ispunjavaju standarde bezbjednosti.
“U pitanju su produžni kabal sa pet utičnica i pet prekidača u roze boji, čije su tehničke karakteristike 16A, 250V, oznaka CE, nema oznake za max snagu. Proizvod je zapakovan u providnu foliju, sa oznakom proizvođača odštampanom na kartonu, koji se nalazi na vrhu pakovanja. Neispravan je i produžni kabal, sa tri utičnice i tri dugmeta čije su tehničke karakteristike 15A, 250V, oznaka CE, USB priključak, nema oznake za max snagu, 50/60 HZ”, precizirano je u izvještaju.












