Istraživanje pokazuje i da se u odnosu na 2021. godinu bilježi pad podrške članstvu Crne Gore u EU sa 77.3 na 70.3 odsto.
U padu je percepcija pozitivnog stava o EU sa 82 na 73.8 odsto.
Osim toga, raste negativan stav prema EU sa 13,3 na 17.2 procenata.
“Većina od skoro 60 odsto smatra da se Crne Gora kreće sporo ili veoma sporo ka EU, ali je taj procenat, ipak, manji nego 2021. Nešto više od četvrtine (28 odsto), smatra da će Crna Gora za pet godina postati članica EU, četvrtina je na poziciji da će to biti za 10 godina, a 13.8 odsto da će to biti za 20 godina, a skoro petina smatra da nikada nećemo postati članica EU”, navodi se.
“Vlada se vidi kao najodgovornija za dinamiku procesa pristupanja, slijedi Skupština, zatim pravosuđe, a bilježi rast u percepciji odgovornosti političkih partija i istaknutih pojedinaca”, navela je Kaluđerović.
Istraživanje je pokazalo i da građani nezapošljenost percipiraju kao najvažniji problem, iako manje nego ranije.
Sliejdi borba protiv korupcije i organizovanog kriminala, kao i unaprjeđenje životnog standarda, uz najveći zabilježen rast percepcije problema u domenu obrazovanja.
Poseban dio istraživanja fokus stavlja na NVO sektor, a podaci pokazuju između ostalog da je porastao broj onih koji smatraju da u Crnoj Gori nema dovoljno uslova za razvoj NVO koje slobodno kritikuju vlast.
Preporučeno
Istovremeno je opao broj onih koji smatraju da ta sloboda nije ugrožena, što, kako kažu iz CGO, ukazuje da građani i građanke prepoznaju negativne kampanje koje su donosioci odluka vodlili protiv kritički nastrojenih NVO.