Kako navode, uzeli su u obzir cjelokupnu situaciju u Pljevljima, kao i izjave koje se posljednjih dana objavljuju u medijima, gdje, smatraju, dolazi do zbunjivanja javnosti pokušajem prebacivanja odgovornosti za probleme u radu gradske kotlarnice na MERS.
“Postupajući po zahtjevu DOO Grijanje koji je podnijet 31.12.2025. godine, da im se ponovo produži rok za izvršenje rješenja, kojim je naloženo zatvaranje kotlarnice, ekološki inspektor je, shodno ovlašćenjima iz člana 41 Zakona o inspekcijskom nadzoru, pritom sagledavajući sve okolnosti slučaja, a posebno konstatacije Ministarstva zdravlja i Instituta za javno zdravlje da ne postoji uzročno posljedična veza između zdravstvenog stanja stanovnika Pljevalja sa zagađenjem vazduha, odlučio da isti produžio za 60 dana”, navodi se u saopštenju.Kako dodaju, ješenjem o produžetku roka za izvršenje, naloženo je, ističu, pravnom licu DOO Grijanje da u navedenom roku preduzme tehničke mjere na postrojenju kotlarnice u Skerlićevoj ulici, u cilju smanjenja emisija opasnih i zagađujućih materija u vazduhu.
“Nažalost, umjesto da se energija troši na rješavanje situacije u Pljevljima, Ministarstvo mora da reaguje i na neistine koje predsjednik Opštine Pljevlja, Dario Vraneš, iznosi o radu našeg ministarstva i resornog ministra. Iako bi trebalo odgovoriti i na uvrede upućene gospodinu Ćulafiću, Ministarstvo to neće činiti, jer je prioritet pronalaženje kompromisnog rješenja za kotlarnicu, kako bi se građanima, obezbijedilo grijanje tokom zimske sezone. Kao odgovorna institucija, dužni smo da javnosti pojasnimo svoj stav u vezi sa nadležnostima i radom kotlarnice, te da demantujemo netačne tvrdnje koje se šire u dijelu predstavljanja rada Ministarstva”, navode iz MERS-a.
Vraneš je, dodaju, tvrdio da je direktor DOO Grijanje tražio urbanističko-tehničke uslove (UTU) za ugradnju vrećastih filtera, ali da oni nijesu izdati zbog, navodno, neriješenog pitanja lokacije skladištenja opasnog otpada. Napominju da Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine ima isključivu nadležnost za izdavanje UT uslova.
Preporučeno
“Otpad od vrećastih filtera iz kotlarnica na ugalj odnosi se prvenstveno na prašinu/pepeo koji se hvata u filterima, kao i na istrošene filter-vreće. Može sadržati teške metale (As, Pb, Cd, Hg), sumporna jedinjenja i druge zagađivače. Zbog sastava, često se smatra industrijskim otpadom, a u nekim slučajevima i opasnim otpadom (zavisno od analiza). Tačna klasifikacija zahtijeva laboratorijsku analizu. Zbrinjavanje se može izvršiti predajom ovlašćenom operateru za industrijski/opasni otpad, a može i sam vlasnik izvršiti izvoz otpada. U Crnu Goru svaki dan se uvozi različita roba nakon čije upotrebe nastaje opasn otpad, koji se zbrinjava na prije opisani način. Tako da tvrdnje da se UT uslovi nijesu mogli izdati zbog toga što nastaje opasan otpad ne mogu stajati”, zaključili su iz MERS-a.
















