U molekularnoj laboratoriji Specijalističke laboratorije potvrđen je prvi slučaj obolijevanja od VER infekcije, infekcija je utvrđena kod dvije kernije iz kora, koje su dostavljene od strane Instituta za biologiju mora.
Mjere koje su preporučene na ribljim uzgajalištima su, poručuje Miković, pojačana dezinfekcija opreme i pribora koji se primjenjuje,i, dodaje on, izvršena je kontrola uzgajališta orade i brancina, od strane, kaže, nadležnih veterinara.,,U laboratoriji je urađena molekularna potvrda virusa. Ovo je virus koji je prvi put potvrđen kod nas, međutim, nije novitet, jer se u Jadranskom moru, maltene u svim zemljama susjedstva, prethodnih godina, dijagnostifikovano”, rekao je Miković.
Sve mjere zaštite su usmjerene na kavezni uzgoj ribe, objašnjava Miković, orade i brancina, pogotovu brancina, naglašava on, jer je mlađ brancina izuzetno osjetljiva na infekciju ovim virusom.
,,Mjere koje se poduzimaju su dezinfekcija pribora i opreme koja se koristi u ribarstvu, su praktično sve zoo profilaktičke mjere koje sam uzgajivač koristi u cilju prevencije i drugih oboljenja. To je dobra praksa koja bi trebala da se primjenjuje svakodnevno u poslu” , istakao je Miković.
Mala je vjerovatnoća da smo pojeli zaraženu ribu, poručuje Miković, a i da se to desilo treba znati, ističe Miković, da ljudi kao vrsta nijesu, kako kaže, prijemčivi za ovu vrstu virusa.
Sve riblje prerađevine prolaze kroz temperaturni proces, podsjeća Miković, te je onemogućeno preživljavanje virusa, a ti proizvodi, poput pašteta, naglašava, bezbjedni su za upotrebu.
Preporučeno
,,Ne možemo znati jesmo ili ne pojeli zaraženu ribu. Ali, zaražena riba pokazuje takve simptome da ona na tržištu ne moze da bude prisutna. Promjene na koži glave, pogotovu na rožnjači, zamućenje oka, male ranice, krvarenje u škržnim lukovima, na tjemenu glave dovode do toga da je ta riba organoleptički neprihvatljiva da izađe na tržište. Na osnovu svojih karakteristika bolesti, kad su izraženi simptomi, takva riba odbija potrošača da je kupi”, zaključio je Miković.