Iz resora kojim rukovodi Miomir Vojinović pojasnili su da je članom 83 stav 1 Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju propisano da se direktor javne ustanove može razriješiti u 18 slučajeva ako se ne pridržava zakona ili krši zakon.
“Ovo je obligatorna odredba, nije imperativnog karaktera, daje mogućnost ali ne i obavezu da je ministar dužan da razriješi direktora obrazovno-vaspitne ustanove. U postupku odlučivanja o odgovornosti direktora ustanova, moraju se uzeti u obzir sve činjenice i okolnosti koje su od značaja za rad škole. Tako se razmatraju dotadašnja postignuća škole i učenika, težina i vrsta utvrđene nepravilnosti, izvještaj o internoj i eksternoj evaluaciji rada škole i sve ostale okolnosti koje su od značaja”, istakli su u saopštenju.
Prilikom razmatranja svih prijedloga Prosvjetne inspekcije, Vojinović je, naveli su iz Ministarstva prosvjete, uzeo u obzir i dosadašnju sudsku praksu.
“Naime, skoro sva rješenja o razriješenju Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta i Ministarstva prosvjete koja su donijeta na prijedlog Prosvjetne inspekcije su od nadležnih sudova poništena što za posledicu ima veliku materijanu štetu za državni Budžet. Ministar Vojinović svoje pravo da bira i razrješava direktore do 1. maja ove godine koristio je u skladu sa zakonom. To što ministar nije uvažio sve prijedloge Prosvjetne inspekcije za razrješenja direktora, ne znači da je radio nezakonito ili da je zloupotrijebio funkciju. Sve i da jeste, za to nijesu nadležni ovi “dušebrižnici” već nadležni državni organi”, poručuju iz Ministarstva prosvjete.
Taj resor čudi sada interesovanje za predmete koji su stari i godinu dana.
“Zato i čudi sada interesovanje NVO sektora, nekih medija, Prosvjetne inspekcije i javnosti za predmete koji su stari po nekoliko mjeseci ili godinu i vjerujemo da će ovo saopštenje edukativno uticati na one koji zlonamjerno ili netačno tumače propise”, naglasili su u saopštenju.
Podsjećaju da je Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta u julu 2021. godine razriješilo 187 direktora obrazovno-vaspitnih ustanova na teritoriji Crne Gore, nakon čega su se obratili sudskim organima.
Preporučeno
“Jedan dio postupaka je okončan i donijete su pravosnažne presude u kojima je Ministarstvo prosvjete, kao pravni nasljednik MPNKS, izgubilo spor. Ostali postupci su u toku pred nadležnim sudovima u Crnoj Gori”, zaključuju u saopštenju.