Iz zemalja Zapadnog Balkana od 2012. do ove godine u Siriju i Irak otputovalo je oko 1000 osoba, a više od 200 je ubijeno, pokazuje stucija koja je urađena za potrebe Savjeta za regionalnu saradnju, piše “Dan”.
Preporučeno
Oko 300 osoba sa ovog prostora vratilo se kućama, dok je njih oko 400 i dalje na ratištima.
Generalni sekretar Savjeta za regionalnu saradnju Goran Svilanović saopštio je na drugoj regionalnoj konferencija na Brdu kod Kranja, u Sloveniji, da je rad tog tijela daleko od završenog.
“Terorizam moramo razumijeti da bismo ga pobijedili, što uveliko prevazilazi vladine i institucionalne mreže i pretpostavlja bolje razumijevanje određenih društvenih obrazaca. Tempo odlaska građana iz regiona usporen je 2015. godine, a skoro u potpunosti je prestao do sredine 2016. U isto vrijeme, oko 5000 građana Evropske unije otišlo da se bori u Siriji i Iraku”, rekao je Svilanović.
Predsjedavajući Cjelovitog upravljanja unutrašnjom sigurnosti (IISG) Rajko Kuzmelj objasnio je da je na osnovu rada te iniciJative region prepoznao i iskoristio nekoliko novih i korisnih sinergija za rješavanje nedostataka u saradnji na strateškom, političkom i operativnom nivou.
“Inicijativa Zapadnog Balkana za borbu protiv terorizma će nastaviti da utvrđuje potencijalne nove sinergije i da optimizuje dodatnu vrijednost investicija svih partnera kako bi se obezbijedila održiva, efikasna i ekonomična rješenja za funkcionalan mehanizam zasnovan na principu „sprij ečiti-uputiti-rij ešiti“ (P-R-A) u svakoj korisnici na zapadnom Balkanu”, kazao je Kuzmelj.















