Uprkos najavama koje dolaze i od Vlade Crne Gore i od predstavnika crnogorske turističke privrede da će ova sezona biti rekordna, veliko je pitanje kako će se u nedostatku radne snage izaći u susret tom velikom broju turista.
Apeli predstavnika turističke privrede da se dozvoli ulazak radnicima iz trećih zemalja za sada nisu urodili plodom, jer iz Vlade Crne Gore i MUP-a odluku da ne dozvole izdavanje radnih viza radnicima iz Nepala, Bangladeša i Dalekog istoka pravdaju riječima da “nekontrolisano dovođenje stranaca iz ovih država može imati brojne negative posljedice, a prije svega po bezbjednost, demografiju, ekonomiju i evropski put Crne Gore”.Svakako da bi se omogućavanje rada u našoj državi ovim osobama moglo negativno odraziti na pregovore sa EU, jer Crna Gora može biti prepoznata kao zemlja koja dovodi strance koji sa crnogorske teritorije neregularno tranzitiraju prema zemljama Evropske unije, što bi moglo negativno da se odrazi na EU integracije, posebno kroz Poglavlje 24.
No, iako je problem sa nedostatakom radne snage gorući, do njega ne bi došlo da je Nacionalni savjet za obrazovanje koji je formiran od strane Vlade Crne Gore donio makar jedan program obrazovanja za sticanje stručnih kvalifikacija.
Taj Savjet, koji je u ingerenciji Ministarstva prosvjete, usvojio je više od 30 stručnih programa za obrazovanje za odrasle i isto toliko ispitnih kataloga, po kojima se vrši provjera stečenih znanja i vještina polaznika.
Problem, prema nezvaničnim saznanjima portala Standard, pravi Odbor za obrazovanje odraslih kao tijelo Nacionalnog savjeta za obrazovanje, čiji članovi ne dopuštaju da se usvoje programi koje je pripremio Centar za stručno obrazovanje, ustanova koja je nadležna za izradu ovih programa.
Odbor za obrazovanje odraslih koji je formiran 2022.godine, ne prihvata metodologiju za izradu programa obrazovanja iz nepoznatih razloga, iako je po istoj usvojeno preko 30 programa.
Ovakvo ponašanje Odbora rezultiralo je time da na tržištu rada nema nove ponude programa za prekvalifikaciju radnika i zanimanja, pogotovo iz oblasti koje se svakodnevno traže na tržištu.
Nerješavanje problema koji već traje skoro godinu dana, dovelo je do toga da organizacije koje sprovode obuke odraslih za stručne kvalifikacije ne mogu da odgovore zahtjevima tržišta rada, jer ne postoje programi, a poseban problem nastao je u ugostiteljstvu, poljoprivredi, prehrambenoj tehnologiji.
Koji su razlozi i motivi ovakvih postupaka nije poznato, ali je jasno da će se itekako odraziti na turističku privredu koja vapi za adekvatnom radnom snagom i umjesto da osposobljavamo domaće kadrove mi uvozimo radnu snagu.
Sve najave o rekordnoj sezoni pašće u vodu ako turistička privreda ne bude imala dovoljno radne snage da adekvatno iznese ljetnju sezonu, ili još gore da angažuje nekompetentne radnike koji nisu dorasli ozbiljnom poslu u turizmu. Ako se to desi, može se očekivati da se turisti nakon prve posjete više neće vraćati, a to bi imalo pogubne posljedice po turizam, jedinu granu koja i dalje puni državni budžet.
I dok se u Ministarstvu prosvjete i Nacionalnom savjetu za obrazovanje “smisle” oko programa za stručno obrazovanje odraslih i moguće prekvalifikacije radnika, crnogorska privreda, a posebno turistički sektor će trpjeti ozbiljne posljedice, zbog nedostatka radne snage.
Preporučeno