Natprosječno topli dani za ovo doba godine: Najtopliji april ikad

Natprosječno topli dani za ovo doba godine: Najtopliji april ikad

Standard

01/05/2018

05:46

Prema preliminarnim podacima sa naših meteoroloških stanica, april 2018. godine je najtopliji april u periodu instrumentalnih osmatranja.

Prema preliminarnim podacima sa naših meteoroloških stanica, april 2018. godine je najtopliji april u periodu instrumentalnih osmatranja.

“U odnosu na uobičajenu temperaturu, pozitivna odstupanja srednje temperature se kreću od 3,70°C u Ulcinju do čak 5,70°C na Žabljaku”, kazao je Portalu RTCG meteorolog Dragan Burić. U Podgorici je srednja temperaura ovog aprila oko 18,80°C , što je gotovo za 5,0°C više u odnosu na odgovarajuću klimatsku normalu.

Burić je naveo da su oboreni i još neki rekordi.

Povezani članci

“Tako je u Ulcinju i Podgorici 28. ovog mjeseca živa u termometru dostigla 32,40°C, odnosno 33,20°C, što je apsolutni maksimum temperature za april od 1949. godine”, saopštio je Burić. U ta dva grada, ovaj april biće upamćen i po rekordnom broju tropskih dana.

“Prvi put od 1949. godine april u Podgorici je imao tri tropska dana, a u Ulcinju je dva puta živa u termometru prešla 30°C”, rekao je Burić. Naveo je da je velika vjerovatnoća da će i tokom dva posljednja aprilska dana temperatura preći 30. podiok na Celzijusovoj skali, a to znači i povećanje broja tropskih dana.

“Naime, i tokom nedjelje i ponedjeljka, kao i za vrijeme prvomajskih praznika – u utorak i srijedu, očekuje se natprosječno toplo vrijeme za ovaj period godine. Ali, svakodnevno popodnevni razvoj oblač- nosti uslovljavaće tzv. nestabilnost lokalnog karaktera, odnosno mogućnost za ponegdje kratkotrajni pljusak i grmljavinu”, kaže Burić.

Pad temperature i pogoršanje vremena, kako je najavio, očekuje se poslije praznika, u četvrtak.

“Što se količine padavina tiče, u centralnom i primorskom dijelu države ovogodišnji april biće i jedan od najsušnijih u instrumentalnom periodu”, dodaje Burić.

Ostavite komentar

Komentari (0)

X