Preporučeno
Građani, međutim, ne bi trebalo da budu zabrinuti, kažu iz Agencije za ljekove i medicinska sredstva jer do sada, kako kažu nije prijavljen nijedan slučaj sumnje na ozbiljna neželjena dejstva nakon primjene ljekova.
“To su ljekovi koji sadrže pipemidnu kiselinu i spadaju u grupu hinolonskih antibiotika. Razlog za povlačenje ovih ljekova iz prometa jesu njegova neželjena dejstva koja u najvećoj mjeri zahvataju nervni i koštani sistem. Neželjena dejstva se ispoljavaju jako rijetko, ali je ustanovljeno da mogu biti jako ozbiljnog karaktera i da mogu biti dugotrajna”, kazala je za Prvu televiziju Veselinka Vukićević iz Agencije za ljekove.
Konkretno, neželjena dejstva su upaljene tetive, bol u mišićima i mišićne slabosti, bol u kostima i otok, kao i osjećaj trnaca, umora, depresije, konfuzije, suicidalnih misli.
“Za infekcije za koje se upotrebljavaju navedeni ljekovi postoje bolje, bezbjednije terapijske opcije, tako da njihovo povlačenje iz prometa neće značajno uticati na nastavak liječenja pacijenata u Crnoj Gori”, kazala je Vukićević.
Iz Agencije savjetuju da se pacijenti posavjetuju sa ljekarima o nastavku liječenja. Takođe, apeluju na medicinske radnike da prijave ukoliko su primijetili neželjena dejstva kod pacijenata.
Evropska komisija u martu je formalno završila dvogodišnju naučnu procjenu bezbjednosti antibiotika.