“Kontinuirani napadi na novinarke i novinare, u ekonomskom momentu kada im plate svakodnevno ,,jede“ inflacija, uz baražnu paljbu anonimnih prijetnji na društvenim mrežama, gdje na sve to dodate pritiske političara i vlasnika medija – dobijate sivu sliku udarne igle demokratije. Stoga se pitamo: ima li razloga baviti se ovom profesijom danas u Crnoj Gori? Danas kada opet cvjeta tolerantnost – ali prema nasilju nad novinarima, kada smo slobodni da pišemo – ali ono što odgovara ministru, premijeru, predsjedniku, crkvi i u krajnjem – tužilaštvu, pitamo se: ima li smisla baviti se novinarstvom u Crnoj Gori? Kada umjesto nadziranja demokratije, novinarke i novinari u Crnoj Gori moraju da nadziru svoju bezbjednost, ili da im se dodjeljuje obezbjeđenje, kada dan za danom u takvom okruženju strada mentalno i fizičko zdravlje – pitamo se: kako izdržati da se bavimo novinarstvom u Crnoj Gori”, navela je u saopštenju Milica Đokđurić, urednica medijskih programa u NVO 35mm.
Na Svjetski dan slobode medija, kako je rekla Đokđurić, jedino se slavi što je Crna Gora na korak od usvajanja seta medijskih zakona. Do tada, poručuje, medijski radnici će koristiti Zakon o slobodnom pristupu informacijama, po kom organi, kako je rekla, bez obrazloženja mogu da proglase bilo koju informaciju tajnom.- Podsjećamo: kada su ključne informacije van dosega javnosti, vlast nije transparentna – napomenula je Đokđurić.
NVO 35mm kroz članstvo u tijelima i pregovaračkim radnim grupama od kojih izdvajaju onu za poglavlje 10 – potvrđuje posvećenost borbi za temeljne medijske reformame, i nastavlja da doprinosi procesu usvajanja medijskih zakona, što će, nadamo se, doprinjeti pozitivnom mišljenju za dobijanje Izvještaja o ispunjenosti privremenih mjerila (IBAR).
Preporučeno
“Sva pitanja koja smo postavili su sarkastičan osvrt na stanje u kojem se nalaze novinarke i novinari u Crnoj Gori, a zapravo su forma podrške našim koleginicama i kolegama kojima se prijeti smrću, koji žive pod policijskom pratnjom ili koji su žrtve uznemiravanja i zastrašivanja zato što kritikuju rad zvaničnika. I što je najvažnije, ovo je dan da odamo počast onima koji su zbog traganja za istinom izgubili život. Ako budemo nastavili da gromoglasno ćutimo zbog stanja u branši dok Vlada i nadležni sve to nijemo posmatraju, u strahu smo da će zavladati muk. U toj tišini napadi na novinare, lažne vijesti, dezinformacije, politizacija i polarizacija medija, imaće jedinu riječ. A taj mrak – ne smije da pobijedi”, poručila je Đokđurić.