Skupština Crna Gore je 29. decembra 2021. usvojila izmjene i dopune Zakona o vaspitanju i obrazovanju djece sa posebnim obrazovnim potrebama, kojim su asistenti u nastavi dobili pravo na zaključivanje ugovora na neodređeno vrijeme.
Zakonom zagarantovano pravo, međutim, u Crnoj Gori očigledno ne znači da će ono biti i ispunjeno, te su pojedini asistenti ipak ostali bez njega.AnteniM se javila Đina Novaković, koja je bila asistent u Osnovnoj školi “Aleksa Đilas Bećo” u Mojkovcu, ali koja je u međuvremenu ostala bez posla.
Kako njen ugovor koji je bio na određeno, nije transformisan na neodređeno, ona se u maju ove godine obratila Upravi za inspekcijske poslove tražeći da se sprovede inspekcijski nadzor jer je direktor škole Dejan Rubežić, kako kaže, odbijao da sa njom zaključi novi ugovor. Mjesec kasnije, preciznije 02.06.2022. Uprava, odnosno Odsjek za inspekciju rada je izdao rješenje o otklanjaju nepravilnosti.
U njemu se NAREĐUJE direktoru škole Rubežiću, da otkloni nepravilnosti učinjene u postupku radno pravnog statusa Đine Novaković te da sa njom zaključi ugovor o radu na neodređeno vrijeme. Rok za izvršenje je bio sedam dana od dana prijema, a u rješenju je precizirano i da “žalba ne odlaže izvršenje rješenja”.
Uprkos jasnom naređenju Inspekcije direktor, međutim, nije postupio po njemu.
Novaković kaže da Rubežić očigledno školu doživljava kao svoje privatno vlasništvo, te da mu je opravdanje za nepostupanje po naređenju Inspekcije bilo da “nema 36 mjeseci povezanih rada”.
“Umjesto da ispoštuje nadležne institucije, direktor očigledno smatrajući sebe iznad svega, ignorišući sve, uručuje mi rješenje o prestanku radnog odnosa početkom sedmog mjeseca, da bi mi kasnije ponudio ugovor o radu do kraja sedmog mjeseca, pa isto i za osmi mjesec”, objašnjava Novaković.
Tvrdi i da se u svom postupanju vodio isključivo politikom.
“Pitam se da li je moguće da pojedini ‘eksperti’ dovedeni po kriterijumima partijske pripadnosti bez drugih preporuka ćeraju neistomišljenike. Da li škole pripadaju partijama ili su ih privatizovali direktori. Ima li nade da neko stane na kraj ovome?”, pita Novaković.
Ona navodi da je druga osoba, koja je zaposlena u školi mjesecima nakon nje, a koja se obratila Inspekciji rada u avgustu, takođe dobila rješenje Inspekcije o dobijanju ugovora na neodređeno, te je kaže ekspresno i bila prevedena u stalni radni odnos.
Novaković tvrdi da je na taj način Rubežić zloupotrijebio položaj, ignorišući rješenje Inspekcije od juna, te dva mjeseca kasnije zapošljavajući “partijski podobnu” osobu.
Komentar na optužbe Đine Novaković, od direktora škole Rubežića nijesu uspjeli da dobiju. Na pozive, poruke te mejl sa pitanjima nije odgovarao.
Novaković podnijela tužbu, iz škole joj poručili da će o svemu odlučiti sud
Kako rješenje Inspekcije nije bilo sprovedeno, i nije dobila ugovor, Novaković se 21. juna obratila tužbom Osnovnom sudu u Bijelom Polju, a škola je 15.07. predala odgovor na tužbu.
Iz škole su se Novaković obratili i dopisom 31. avgusta, navodeći da je 06.08.2022. inspektor rada Suvada Lukač vršila nadzor u školi povodom inicijative druge zaposlene, takođe kao asistenta u nastavi, te da je konstatovala da i sa njom treba transformisati ugovor sa određenog na neodređeno vrijeme.
“Kako u školi postoji jedno slobodno sistematizovano mjesto asistenta u nastavi, a trenutno dva radnika potražuju transformaciju ugovora sa određenog na neodređeno, nijesmo u mogućnosti da vam izađemo u susret, već će sud odlučiti o daljem djelovanju”, navode u dopisu iz škole koji su uputili Novaković.
Pripremno ročište je zakazano za 1.11.2022.
Preporučeno
U međuvremenu, AntenM je uputila niz pitanja direktoru škole. Pitali smo ga zašto naređenje Inspekcije rada nije ispoštovano, da li je tačno da je druga osoba dobila transformaciju ugovora u avgustu, te da li iza svega stoji politički motiv kako tvrdi Novaković? Odgovore i dalje očekuju.