Kako su saopštili iz KCCG organizacione jedinice te ustanove koje imaju liste čekanja, bilo za dijagnostičke i/ili terapijske procedura bilo za operativne zahvate, dužne su da iste svakog mjeseca ažuriraju i dostave menadžmentu.
“Poštujući važeću zakonsku proceduru i privatnost naših pacijenata, formirane liste čekanja se šifruju a nakon toga ih objavljujemo na sajtu naše ustanove. Moramo i ovom prilikom pojasniti da se liste čekanja formiraju u slučaju kada za određeni specijalistički ili suspecijalistički pregled ili operativni zahvat naši osiguranici čekaju duže od 30 dana. Trenutno se 253 pacijenta nalazi na listi čekanja za hemodinamsku obradu (HDO-kateterizacija) a dužina čekanja je oko pet mjeseci”, kažu iz KCCG.Ondi pojašnjavaju da pacijenti kod kojih zdravtsveno stanje ne dozvoljava odlaganje pregleda, takozvani prioritetni, pregled završe u roku do 30 dana. Takođe podjećaju da je u minuloj godini u Klinici za kardiologiju, koja raspolaže sa 40 postelja samo bolnički liječeno oko 7.000 pacijenata.
Kardiovaskularne bolesti su najčešće, ne samo u Crnoj Gori već i u svijetu, pa je za očekivati i najveće opterećenje medicinskih timova koji se bave ovom patologijom.
Iz KCCG kažu da je u dvije angio sale KCCG tokom 2021. godine urađeno 3.767 samo interventnih kardioloških procedura (koronarografija i ugradnja stenova u srčanim arterijama), zatim 91 ablacija (rješavanje poremećaja rada srčanog ritma) dok je bilo 320 ugradnji pejsmejkera i defibrilatora.
U 2022. sve navedene procedure su značajno uvećane pa je odrađeno čak 5.248 interventnih kardioloških procedura, zatim 138 ablacija i 390 ugradnji pejsmejkera i defibrilatora.
“Dakle, navedeni podaci se ne odnose na sve procedure koje se rade u ovoj organizacionoj jedinici KCCG. Moramo navesti da se u našim angiosalama sprovede i drugi programi tako da se ovdje ne zbrinjavju samo kardiološki pacijenti već i vaskularni, neurološki, neurohirurški, urološki….”, saopštili su iz KCCG.
ČEKANJE ZA SKENER I DO DVA MJESECA
Kada je riječ o listi čekanja za skener iz KCCG kažu da je za tzv CT-body prvi slobodan termin 18.aprila, za CT neuro 2. aprila, a za CT koštanozglobnog sistema 25. april.
Iz KCCG podsjećaju da u podaci svakod dana promjenljivi te da građani mogu vidjeti slobodne term,ine na njihovom sajtu.
“Broj odrađenih CT pregleda na mjesečnom nivou bude oko 2.000 (ambulantni, bolnički i pacijenti iz Urgentnog centra) na dva aparata Centra za radiološku dijagnostiku. Moramo napomenuti da se svi hitni pacijenti pregledaju odmah preko Urgentnog centra ili u stacionarnim uslovima, ili preko za to određene ambulante kao npr. MSCT onkološki”, kažu iz KCCG uz informaciju da su otvoreni redovni termini za CT i NMR dijagnostiku za maj.
NA MAGNETNU ČEKANJE VIŠE OD MJESEC
Slična je situacija i sa listom čekanja za magnetnu rezonancu pa je prvi slobodan termin za MR- body 18. april, za MR-neuro 26. mart, a za MR koštanozglobnog sistema 8. april.
Broj odrađenih MR pregleda na mjesečnom nivou bude oko 1.300. Prosječno se dnevno odrade 43 pregleda, što je, oko 23 pregleda u prvoj smjeni i 20 pregleda u drugoj smjeni.
Preporučeno
“MR pregledi za prioritetne i onkološke pacijente zakazuju se odmah nakon odobrenog konzilijuma za MR. Dakle, Konzilijum ima mogućnost, na osnovu priložene medicinske dokumentacije, da u posebnim ambulantama zakaže prioritetnim i onkološkim pacijentima pregled. Tako se godišnje odradi oko 25.000 CT i oko 14.500 MR pregleda”, zaklučili su iz KCCG.