Tim povodom, sekretar za inspekcijski i komunalni nadzor Opštine Tivat Krsto Pejović, za Dnevno.me govori o uspješnosti akcije i potencijalnim nejasnoćama, a bilježimo i mišljenja turista, koja su podijeljena.
Prema riječima Pejovića, za prekršaj ostavljanja stvari, odnosno predmeta na javnoj površini, u proteklom periodu komunalni policajci Sekretarijata za inspekcijski i komunalni nadzor Opštine Tivat djelovali su preventivno i nijesu izricali prekršajne naloge.„Sprovedena akcija je rezultirala urednijim izgledom plaža i znatno smanjenom pojavom ostavljanja peškira i drugih ličnih stvari na plažama i kupalištima“, kazao nam je Pejović.
Na pitanje kako se sprovodi kaznena politika, u slučaju da komunalni policajci ne zateknu prekršioca na licu mjesta, Pejović odgovara da u tom slučaju postoji mogućnost privremenog oduzimanja stvari i skladištenja u prostoru određenom za tu namjenu.
„Ukoliko se javi osoba kojoj stvari pripadaju, komunalni policajac može izvršiti identifikaciju i po potrebi sprovesti postupak sankcionisanja“, objašnjava sekretar za inspekcijski i komunalni nadzor Opštine Tivat.
Pejović najavljuje da će takve akcije biće nastavljene i u narednom periodu, te apeluje na korisnike javnih kupališta da se pridržavaju komunalnog reda i da po odlasku sa plaže na njoj ne ostavljaju lične stvari.
Sa druge strane, mišljenja turista su podijeljena, tako da je jedna strana saglasna sa apelom inicijatora akcije, dok druga u tome vidi problem.
„Nikako ne podržavam ostavljanje peškira na plaži. Sramota. Nadam se da će implementacija konačno zaživjeti“, kazala nam je M.V.
Sagovornica našeg portala Rada R. smatra da bi za svaku osobu trebalo biti mjesta na javnim kupalištima, te takođe podržava zajedničku akciju Sekretarijata za inspekcijski i komunalni nadzor Opštine Tivat i Komunalnog preduzeća Tivat.
„Lično ne ostavljam peškire, jer mislim da bi za svakog trebalo da bude mjesta“, smatra naša sagovornica.
Sličnog stava je i Marko Damjanović iz Niša koji, takođe, ukazuje na svoju obzirnost prema drugima, a koja na osnovu priloženih fotografija sa drugih crnogorskih plaža zasigurno fali među mnogim kupačima.
„Mi kada stignemo na kupanje, ostavljamo peškir, a onda kada završimo sa kupanjem, pakujemo se, uzimamo i idemo. Podržavam akciju, iako nemam ideju kako funkcioniše kaznena politika u slučaju kada ne može da se nađe osoba koja je ostavila peškir“, kazao je Damjanović.
Sanel Sulić, kojeg smo, takođe, zatekli na plaži kaže da podržava akciju koja se sprovodi u Tivtu i da vjeruje da je njena realizacija moguća u svim primorskim gradovima.
„Akcija zapravo može da zaživi i lično podržavam akciju. Mislim da može da se implementira i na druga primorska područja“, ističe Sulić.
Još jedna sagovornica našeg portala u „rezervaciji“ peškira vidi problem, navodeći da se na taj način i stvaraju velike gužve na javnim kupalištima.
„Mislim da akcija treba da zaživi svugdje, jer je bezobzirno i sebično ostavljati rezervisane peškire. To znači zauzimati drugima mjesto, ako ne planiraš više da se kupaš. Kada se ne bi ostavljali prazni peškiri, onda bi se riješio i problem gužvi na plažama“, ocjenjuje sagovornica portala Dnevno.me
Bojana Gligorijević, ipak vjeruje u to da je „rezervacija“ nužnost, jer u suprotnom ne bi mogla naći mjesto na kojem bi mogla da se smjesti sa porodicom.
„Moram da rezervišem. Kako ću? Prosto ne može drugačije. To je apsurd kažnjavati. Moram da rezervišem zbog dvoje male djece. Tako je, kako je. E sad oni, ako su riješili da kažnjavaju, ne znam šta da radim. Bez rezervacije nigdje“, kaže Gligorijević.
Prema riječima sagovornice Rade Maksimović, situaciju i okolnosti treba sagledati sa više strana, te najprije krenuti od problema privatizacije plaža.
„Ne znam šta da kažem za ostavljanje peškira na plaži. Ako gledamo koliko su skupe ležaljke, a zakupci plaža vrlo malo ostavljaju mjesta za slobodne plaže, onda nije u redu da se kažnjavaju ljudi, jer te peškire ljudi ostavljaju da bi ugrabili mjesto i došli kasnije sa svojom djecom. Ja sam za to da se prvo kazne zakupci plaža, jer oni moraju da ostave dovoljno mjesta za ljude koji se sunčaju na peškirima, pa kada se tu uvede red, poslije kažnjavati i ljude koji zauzmu i prostru i po deset peškira, a vjerujte pojedini i frotire i deke donesu, pa zauzmu i po pola tog slobodnog mjesta. Treba kazniti i zakupce i goste koji tako rade“, mišljenja je Maksimović.
Dok drugi vide problem u rezervaciji ili samoj akciji sprečavanja rezervisanja mjesta uz pomoć peškira na javnim kupalištima, ima i onih kojima je svejedno da li će akcija biti sprovedena ili ne.
Preporučeno
„Ne koristimo peškire. Mi koristimo samo ležaljke. Svejedno mi je totalno“, kazala nam je Ivana Marović.