Skupština tu inicijativu još nije stavila na dnevni red, niti je poznato kada će se to dogoditi.
Pejović je Pobjedi kazala da očekuje da će biti usvojena, jer je civilizacijski minimum da sistem omogući svakom čovjeku dostojanstvene uslove rada.“Inicijativa bi se konkretno odnosila na žene koje imaju dijagnozu sekundarne dismenoreje. Drugim riječima, samo žene koje pate od bolnih menstruacije, koje su uzrokovane organskim razlozima kao što je endometrioza, polip materice, miom, suženje vrata materice i njegove malformacije ili priraslice u maloj karlici, strana tijela materice, a koje nerijetko svaki mjesec primaju injekcije protiv bolova, dobile bi pravo na dva dana mjesečno plaćenog odsustva”, pojasnila je Pejović.
Ona je rekla da je inicijativom predviđeno da jednom godišnje, najkasnije do 31. decembra, žene donose dokaz o stanju koje im daje pravo na ovu vrstu odsustva.
“Što znači da bi se obezbijedila i redovnost ginekoloških pregleda”, naglasila je Pejović.
Podsjetila je da su poražavajući podaci Kliničkog centra Crne Gore, te da je tokom 2023. godine u 61 odsto slučajeva rak grlića materice otkriven u uznapredovalom stadijumu bolesti.
“Ovo ukazuje da se u najvećem broju slučajeva bolest dijagnostikuje kada je uznapredovala, kada liječenje postaje otežano i neizvjesno, što smanjuje šanse za izlječenje”, rekla je poslanica Pejović.
Podsjetila je da Crnu Goru ovo stavlja u sami vrh evropske ljestvice po smrtnosti od oboljenja koje je lako izlječivo kada se otkrije na vrijeme u ranom stadijumu.
Komentarišući da li su žene koje su u menopauzi na ovaj način diskriminisane, Pejović je kazala da definicija diskriminacije podrazumijeva da osobe u istoj situaciji moraju biti tretirane isto.
“Žene u menopauzi i žene koje pate od sekundarne dismenoreje pravno nijesu u istoj situaciji i moramo ih tretirati u svojim specifičnostima”, istakla je ona.
Podsjeća da je zadatak donosilaca odluka da poboljšavaju uslove života i obezbijede bolje i sigurnije društvo za naraštaje koji dolaze.
“Opasan je argument da, ako su naše babe i prababe trpjele nehumane uslove života, mi moramo isto. Sigurna sam da nijedna žena, koja je usljed bolnih menstruacija prije posla odlazila do hitne da primi injekciju, ne želi da isto prolazi njena kćerka, sestrična, unuka…”, kazala je Pejović.
U inicijativi koju je predala Skupštini Crne Gore tražila je da prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju ima za cilj adekvatno regulisanje dijagnostikovanih patoloških stanja dismenoreje, čime se eliminišu sve vrste predrasuda na radnom mjestu i uspostavlja ravnoteža između zdravlja i profesionalnih obaveza žena.
“Predloženim zakonskim rješenjem ženama sa sekundarnom dismenorejom priznaje se pravo na posebno stanje privremene spriječenosti za rad. Sekundarna dismenoreja podrazumijeva stanje praćeno bolnim simptomima uzrokovanim prethodno dijagnostikovanom ginekološkom patologijom. Posebnim stanjem privremene spriječenosti za rad smatraće se bolovanje na kojem se moži naći žena usljed sekundarne dismenoreje povezane sa patološkim stanjima poput endometrioze, mioma, upale jajnika, endometrijalnih polipa, policističnih jajnika ili simptomima kao što su dispareunija, disurija, neplodnost ili krvarenje obilnije od normalnog”, piše u inicijativi nezavisne poslanice Pejović.
Ovakvu inicijativu prvi put u Evropi razmatrao je italijanski parlament 2017. godine i usvojio je. Žene su, prema usvojenom aktu, dobile tri dana menstrualnog odsustva. Slični zakoni koji uređuju ovu oblast postoje u djelovima Kine, Japana, Južne Koreje…
Preporučeno
Nakon što je najavila da će podnijeti ovu inicijativu, poslanica Jevrosima Pejović je bila izložena govoru mržnje i uvredama na društvenim mrežama. Na probleme sa kojima se pojedine žene suočavaju svakog mjeseca, javnost je reagovala podsmijavajući se i njima i poslanici Pejović. Brutalni mizogini komentari su se ređali danima, a pokazali su samo da je Crna Gora duboko patrijahalno društvo u kome je menstruacija i dalje tabu, ili nešto što žene „izmišljaju“ kako bi bile pošteđene.