Procedura prilikom nestanka određene osobe, kaže Pekić, jeste prva prijava Upravi policije, koja je, kako kaže, potražni organ koji se prvi angažuje, dodaje on, u potragu za nestalim licem.
,,Ako dođe do nekih određenih problema, da se nestalo lice zadesi na nekom nepristupačnom terenu, sletjelo vozilom, ili na bilo kakav drugi način nestalo, onda se uključuju druge službe, od Službe zaštite i spašavanja na nivou Crne Gore, koja se organizuje u vanrednim situacijama za potragu takvih lica. Ono što svaka osoba u Crnoj Gori mora uraditi jeste da prvom potražnom organu, a to je u ovom slučaju Uprava policije, prijavi nestanak tog lica, gdje se Uprava policije sekundarno angažuje u potragu za tim licem”, rekao je Pekić.Zakonskim okvirima je uređeno da je Policija taj potražni organ koji se odmah angažuje, objašnjava Pekić, u potragu za nestalim licima, ali bi svakako, naglašava on, trebalo razmišljati o uvođenju ,,Amber alerta”, dodaje on, kao u zemljama u okruženju.
,,Amber alert je sistem koji je izuzetno dobar u ovakvim situacijama kada dođe do nestanka određenih osoba. Podatak o nestalim osobama je iz 2022.godine, s tim što nemamo dostupnih podataka o tih 342 lica, koliko je tih lica pronađeno, koliko je preminulo, ili izvršilo suicid. Podaci u dijelu suicida jesu alarmantni, jer svake godine vi imate, unazad pet godina, da to je na godišnjem nivou negdje oko 110, 115, 120 osoba koje izvrše suicid, i to je nešto što je veoma važno za istraživanje u Crnoj Gori, ali i za alarm u društvu. Porodice kada prijave nestanak svog člana porodice Uprava policije se putem potražnih organa odmah da u potragu za njim. Ovaj slučaj, takođe, u zadnja dva dana pokazuje to da je bila angažovana helikopterska jedinica Uprave policije Crne Gore, i mnogi drugi organi, zatim da su podignuti dronovi, da se tražilo iz vazduha, tako da apsolutno Crna Gora ima dobar sistem obavještavanja i drugih organa, i drugih organizacija, poput televizijskih i mnogih drugih, i na taj način se vrlo brzo dođe do nestale osobe, ili se pronađe, ili se desi da dođe do suicida”, istakao je Pekić.
Lociranje putem telefona i pametnih satova, objašnjava Pekić, ako nije uključena lokacija u postavkama, ističe on, teško je locirati taj uređaj.
,,Organ Ministarstva unutrašnjih poslova može jedini provjeriti putem takvih uređaja gdje se nalazi osoba, a to je na broj 112, Ministarstva unutrašnjih poslova, njihovog call centra. Apelujem na sve građane da prilikom putovanja, odlaska na porodična putovanja, uključe ipak lokaciju, jer niko nikad ne može da pretpostavi gdje može da mu se desi određena saobraćajna nezgoda, i bilo šta slično. Znači, lokacija mora biti uključena na uređajima pametnih telefona, pametnih satova, kako bi uopšte moglo da se locira to lice”, poručuje Pekić.
,,Amber alert” je sistem predstavlja model širenja i objavljivanja informacija i javnosti u specifičnim slučajevima nestale djece, objavljuju se podaci putem različitih medija, televizijskih i radio emisija, interneta, sms poruka, ekrana na bankomatima, autoputevima, te svi građani na taj način bivaju obaviješteni o nestanku određenog lica.
Preporučeno
,,U Srbiji je gospodin Jurić( Igor Jurić otac nestale i kasnije pronađene ubijene djevojčice Tijane Jurić)uveo ,,Amber alert”, smatram da i mi imamo kapacitet da uvedemo ,, Amber alert” i da bi bilo dobro, i ja apelujem na nosioce vlasti u Crnoj Gori da razmisle o uvođenju ,,Amber alerta” jer je to brži način širenja informacija o nestaloj osobi u Crnoj Gori, jer samo putem uvezivanja medija, organa koji se angažuju za potragu, i mnogih drugih glasila, na taj način možemo svi zajedno u Crnoj Gori pomoći u pronalaženju tih nestalih osoba, jer ako uzmete u obzir da je ,,Amber alert” nastao negdje ‘95.godine, po prezimenu djevojčice koja je nestala i ubijena, tako da mislim da nosioci vlasti trebalo da razmisle o uvođenju, što prije, ,, Amber alerta” i na taj način doprinosimo sjutra bržoj potrazi nestalih lica u Crnoj Gori”, zaključio je Pekić.