Utisci su i dalje intenzivni, kaže Burzan.
“Ono što je mene dojmilo to je izuzetna profesionalnost, stručnost osoblja, ljekara, hirurga i sestara u Gazi. Svi su izuzetno dobro školovani, većinom na Zapadu. A bilo je dosta ljekara koji su školovani u bivšoj Jugoslaviji. Tako da jezička barijera nije postojala među nama. Oni su odlično govorili naš jezik”, započinje razgovor Burzan.Kako ističe, iako su u tehnološkom smislu bili slabije opremljeni, osoblje bolnice to nije sprečavalo da obavlja izuzetan posao.
“Imali su transportacione programe, laparoskopske programe…Ti instrumenti su uređaji starijeg tipa. Bili su briljantni u tome što rade”, kazao je Burzan.
Zadatak ljekara Crvenog krsta bilo je saniranje određenih vrsta povreda stanovništva Gaze zadobijenih tokom protesta uz granicu s Izraelom, kada su bili česta meta izraelske vojske.
“Svakog petka su bile neke velike demonstracije gdje su oni pucali, ali nesmrtonosnom vatrom, nego nažalost povrijeđivali su ekstremitete. Tako da je Gaza i u tome specifična da ima najveći broj povreda ekstremiteta u svijetu. Taj broj doseže preko 7-8 hiljada”, ukazuje Burzan.
Zadatak Crvenog krsta je bio da sanira posljedice tih povrijeđivanja.
“Vrlo teška je situacija, ali oni i dalje rade, i dalje su angažovani u zdravstvenom sistemu”, navodi on.
Međunarodni komitet Crvenog krsta u maju je u Rafi otvorio internacionalnu terensku bolnicu koja raspolaže sa 60 kreveta.
U njoj pružaju hitnu hiruršku pomoć, akušersku, ginekološku i pedijatrijsku njegu.
Na pitanje da li bi sada otišao u Gazu, Burzan odgovara da bi pošao vrlo rado.
Preporučeno
“Samo treba se porodicom se dogovorim. Ta internacionalna bolnica je vrlo privlačna jer privlači stručnjake iz čitavog svijeta, pa bi bilo izazovno. Ali veliki je izazov u humanitarnom smislu sad trenutno ići u Gazu”, zaključuje Burzan.