Na zajedničkoj konferenciji za medije generalni sekretar Unije slobodnih sindikata Srđa Keković i predsjednik Nezavisnog sindikata policije Igor Rmandić, pitali su premijera Abazovića kako je moguće da u 21. vijeku zaposleni u Ministarstvu unutrašnjih poslova trpe grube oblike antisindikalne diskriminacije od svojih pretpostavljenih, ukazujući na to da osim garantovanih prava Univerzalnom deklaracijom o ljudskim pravima i konvencije Međunarodne organizacije rada i Evropske socijalne povelje, i Ustav Crne Gore i Zakon o radu jemče slobodu sindikalnog organizovanja.
Kako je saopštio Rmandić, službe MUP-a odbijaju da u NSPCG učlane njihove kolege i koleginice koji su izrazili volju da pristupe u članstvo novom sindikatu koji je osnovan prošlog ljeta, i na taj način favorizuju stari sindikat koji, kako je naveo, nastavio da ubira i raspolaže sindikalnom članarinom koja bi pripala novoosnovanom sindikatu.On je posebno apostrofirao Službu za obračun zarada MUP-a koja, prema njegovim navodima, pravi spiskove njihovih članova i šalje ih u drugi sindikat kako bi se vršio pritisak na njihove kolege. Osim toga, kako se navodi u pismu Abazoviću, Služba za obradu zarada odbija da izvrši zakonsku obavezu i na poseban račun Unije slobodnih sindikata uplaćuje 0,2 odsto zarade članova NSPCG-a za takozvani rekreativni odmor u prevenciju radne invalidnosti što, prema navodima Rmandića, njihove članove ostavlja bez mogućnosti da iskoriste to svoje pravo.
Rmandić je to objasnio postojanjem višestrukog konflikta interesa, odnosno činjenicom da je šefica te službe Ljiljana Vlahović članica Glavnog odbora Sindikata Uprave policije, ali i podatkom da taj sindikat godinama već godinama iz, kako je naveo, nepoznatih razloga, svakog mjeseca novčano stimuliše zaposlene u toj službi što je, kako je kazao, iskazano i u njihovim finansijskim izvještajima.
Zbog svega toga je, kako je kazao, Sindikat podnio dvije krivične prijave. Jednu protiv N. N. lica zapošljenog u MUP-u i drugu protiv predsjednika Sindikata MUP-a Danila Radunovića koji, navodno, na zahtjev službenika koji žele da pređu u novoformirani sindikat ne postupa po dostavljenim dopisima.
Rmandić je ukazao i na neprofesionalno postupanje šefice kabineta ministra Adžića i predsjednice Etičkog odbora Kristine Đukanović, koja je široj javnosti poznata po eksplicitnim fotografijama koje je objavljivala na društvenim mrežama, a koja je navodno na tu poziciju došla na urgenciju nekadašnjeg državnog sekretara u MUP-u i direktora Uprave prihoda i carina, uhapšenog zbog sumnje za šverc cigareta, visoko pozicioniranog funkcionera Abazovićeve Ure Rada Miloševića.
– Prema prijavi policijskih službenika za kršenje etičkog kodeksa razmatrala je čitavih šest mjeseci. Radi se o prijavi protiv predsjednika Sindikata Uprave policije (Mladen Šuškavčević) koji nije u zakonskom roku prijavio svoju imovinu. Iako je uz prijavu Etičkom odboru bilo dostavljeno i rješenje Agencije za sprečavanje korupcije u kojem se zaključuje da je prekršen zakon, Etički odbor je zaključio da ne mogu da se izjasne dok isto to rješenje ne pribave ponovo – kazao je Rmandić.
Ministru je, povodom ovog slučaja, NSPCG uputio dopis ali on, kako navodi Rmandić ni na taj dopis nije odgovrio kao i na mnoštvo drugih dopisa upućenih iz ovog sindikata, već je Etički odbor, samo zahvaljujući pritisku medija, nekoliko dana prije zastare ovog slučaja, ipak donio rješenje da je u tom slučaju prekršen kodeks policijske etike.
Rmandić je naveo i da je od Etičkog odbora prije dva dana dobio obavještenje da to tijelo od njega traži izjašnjenje u predmetu koji je pokrenula njegova predsjednica – Kristina Đukanović.
– Ona me je prijavila da sam prekršio etički kodeks svojim javnim istupanjem i uz prijavu priložila novinski tekst gdje smo se, kao Nezavisni sindikat policije, javnosti obratili i između ostalog iznijeli određene kritike i primjedbe na račun ministra Adžića – kazao je Rmandić ocjenjujući to još jednim oblikom pritiska na NSPCG.
Preporučeno
Poručujući da danas nije 1948. godina, aludirajući na Rezoluciju Informbiroa, Rmandić je istakao da je danas 21. vijek te da su sloboda i ljudska prava garantovana, te da je sindikalno udruživanje stvar slobodne volje.