Sastanak je bio prilika da države predstave nacionalne strategije za sprečavanje nasilja nad djecom i naglase izazove sa kojima se srijeću u eliminisanju nasilja, saopšteno je iz MUP-a.
“U susret prvoj Globalnoj konferenciji o okončanju nasilja nad djecom, koja ce se održati u novembru u Bogoti, Kolumbija, zajednički je predloženo da nacionalni okviri za borbu protiv nasilja nad djecom ne smiju biti deklarativno postavljeni, već pažljivo, posvećeno i jednoobrazno implementirani u cijeli sistem.Važno je imati u vidu negativan uticaj nasilja nad djecom na ukupnu ekonomiju, pa se u tom smjeru države snažno obrabruju da unaprijede nacionalne budžete i opredijele značajno veća finansijska sredstva za zaustavljanje nasilja nad djecom.
Predstavnici crnogorskog ministarstva unutrašnjih poslova prisustvovali su okruglom stolu u okviru tekućeg zasijedanja Savjeta za ljudska prava, na kojem je predstavljena publikacija UN Radne grupe za borbu protiv nasilja nad djecom”, navodi se u saopštenju.
Crna Gora se našla među sedam država koje su predstavljene u publikaciji kao pozitivni primjeri u implementaciji mjera za borbu protiv nasilja nad djecom i kao država sa visokim stepenom političke posvećenosti ostvarivanju cilja definisanog i Agendom 2030 za okončanje nasilja nad djecom.
“Zajedno sa ostalim ambasadorima čije su zemlje uključene u publikaciji, obratila se i ambasadorka Slavica Milačić, stalna predstavnica pri UN i drugim međunarodnim organizacijama u Ženevi. Ambasadorka je istakla da je Crna Gora postigla očigledan napredak, na koji smo ponosni, ali da ostaje prostor za unapređenje. Nastavljamo posvećeno primjenjivati globalne smjernice i međunarodne standarde sadržane u Konvenciji o pravima djeteta, te stvarati bezbjedno okruženje sa ciljem eliminacije nasilja nad djecom.
Preporučeno
Zaustavljanje nasilja nad djecom ne može da čeka, moguć je i ostvarljiv cilj”, saopšteno je iz MUP-a.