test

Ratković: Turizam je žrtva politike koja se normira kao Evropa sad 2

A. Omeragić

28/11/2024

11:04

Loši smo domaćini, za razliku od susjednih turističkih destinacija, kao što je Albanija na istoku i Hrvatska na zapadu, one vode računa o svom turizmu i potpuno su saobraćajno otvorile svoje destinacije. Tako da mi umjesto veze preko naših aerodroma, moramo da iskoristimo aerodrom u Tirani, i aerodrom u Dubrovniku, kazao je u jutarnjem programu Budilnik, na Televiziji E, dekan Fakulteta za biznis i turizam profesor Rade Ratković.

U Crnoj Gori se povećanjem PDV-a, kaže Ratković, vodi destimulacija turizma, da bi se tim potezom, ističe on, kompenzirao izostanak poreza na plate, i turizam je, kako kaže, žrtva politike koja se normira kao Evropa sad 2.

„Mi sad imamo jednu od najvećih poreskih stopa, što se tiče PDV-a, na Mediteranu, i vjerovatno u Evropi, što se tiče turističkih zemalja. To utiče destimulativno. Mi smo, inače, veoma nekonkurentni i sa svojim proizvodom i sa svojim cijenama. Cijene su nam i sada daleko veće nego što je kvalitet koji mi pružamo, taj odnos cijene i kvaliteta je nepovoljan. Mi imamo ogromne strukturne probleme, koji se stalno produbljuju, a sada im se pridružuje još lošiji tretman turizma u fiskalnom sistemu. Imamo sijaset problema, a najvažniji strukturni problemi crnogorskog turizma su prvo nekomercijalni smještaj, dakle sekundarni stanovi, koji preko 70 posto učestvuju u strukturi smještaja, a oni koji bi trebalo da donose najveće ekonomske impakte, to su hoteli, i slični objekti uključujući kampove. Oni ne učestvuju ni 10 posto, ispod 8 posto, i to je najgori strukturni parametar i to mora da se mijenja“, rekao je Ratković.

Sagovornik Budilnika smatra da imamo potpunu neodrživost primorskogturizma, po evropskim kriterijima održivosti, kako navodi, i lošu infrastrukturu sa, kako kaže, ogromnim saobraćajnim problemima.

„Problemi su ubrzani dolaskom nove Vlade 2020.godine, koja je otpočela svoj mandat ukidanjem jedine nacionalne aviokompanije, koja je bila značajna za turizam, nova nije zaživjela, low cost- ere smo lošom politikom otjerali, tako da smo mi sada zemlja koja je saobracajno zatvorena, a ne možemo imati turizam ako nemamo razvijen avio saobraćaj i linijski, i charter prijevoz i, normalno, low cost- ere kojima smo loši domaćini, za razliku od susjednih turističkih destinacija, kao što je Albanija, na istoku i Hrvatska na zapadu, one vode računa o svom turizmu i potpuno su saobraćajno otvorile svoje destinacije. Tako da mi imamo umjesto veze preko naših aerodroma, moramo da iskoristimo aerodrom u Tirani, i aerodrom u Dubrovniku“, istakao je Ratković.

Poslije 2020.godine nijesu doneseni nikakvi dokumenti strateškog karaktera, podsjeća Ratković, ne postoje nikakvi stimulansi za turizam, dodaje on, za razliku od prethodnog perioda, i za razliku, kako kaže, od drugih zemalja.

„Nemamo ni poreske olakšice, ni povoljne kredite, ni grejs periode, ni regresiranje kamata, niti vođenje računa o dobrom destinacijskom upravljanju. Mi imamo jedan zastarjeli model destinacijskog upravljanja, gdje partije na vlasti imaju presudnu ulogu i gdje turistička organizacija više služi za uhljebljenje nekompetentnih partijskih kadrova, gomilaju se kadrovi tamo, oni koji su kompetentni su pasivizirani, jer su, navodno, pripadali prethodnom političkom pravcu, tako da je to jedan od većih problema, zato nam se i dešavaju ovi strukturni problemi. Mi ne nastupamo organizovano na tržištu, nego je to podijeljeno po opštinama. Privreda je prepuštena sama sebi, nema umrežavanja hotela. Mi imamo jako lošu tržišnu poziciju i za devet mjeseci vidimo da su naši favoriti Srbija sa učešćem u osnovnom smještaju, zatim Crna Gora, onda dođe Bosna i Hercegovina, onda u malim procentima imamo Francuze i Njemce. Sve u svemu dominira region siromašni. To je što se tiče osnovnog smještaja. A što se tiče nekomercijalnog smještaja i dopunskog smještaja, on je tržišnom pogledu naslonjen na rusko tržište i u njemu ima mnogo sekundarnih stanova, to je nepoželjan smještaj, nekomercijalni, koji uništava crnogorski turizam, i glavni vlasnici nekretnina su iz Rusije, Srbije, iz Ukrajine, sada i iz Turske, ali ne bi bilo problema da su to komercijalni objekti, ali pošto su nekomercijalni, mi smo u velikom problemu jer trošimo resurse. Imamo tiho odumiranje crnogorskog turizma i pretvaranje turističke djelatnosti u dominantno real estate biznis, što je katastrofalno i što je gubljenje jedne najjače grane u Crnoj Gori“, zaključio je Ratković.

Izvor (naslovna fotografija):

Rade Ratković./ Gradski portal

Ostavite komentar

Komentari (0)