Od početka suđenja, odbrani nije dozvoljeno da ima uvid u spise predmeta, te je postupajući sudija juče odložio ročište na neodređeno – dok ne donese rješenje da li će im omogućiti uvid.
Advokat Dalibor Tomović ni nakon nekoliko zahtjeva i urgencija, od januara, nije dobio uvid u spise predmeta. Rmandić je juče Pobjedi kazao da od početka procesa ne zna tačno zbog čega treba da odgovara, i da se u sudnici osjeća kao sa povezom preko očiju i u potpunom mraku.“Onemogućavanjem uvida u spise predmeta dovodim se u situaciju da se branim a da ne znam što mi se stavlja na teret”, rekao je Rmandić.
Poručio je da mu se time potire osnovno ljudsko pravo – a to je pravo na odbranu.
“Pravo na odbranu pretpostavlja da okrivljeni ima uvid u spise kako bi je postavio kako treba. Kako nije odgovoreno na zahtjeve i urgenciju, na nama je sada da čekamo rješenje i vidimo kako će postupiti sudija. S obzirom na prilike u društvu, ne bi me začudilo i da nam uskrate to pravo, ali, ipak, vjerujem da sudija neće podleći pritisku koji prati ovaj proces od samog početka, i da će donijeti logičnu pravnu odluku”, rekao je Rmandić.
On je rekao da je situacija čudna i u smislu da protiv njega prijavu nije podnio bivši ministar Filip Adžić, već Uprava policije, koji je naveden kao oštećeni.
“Adžić se nije pojavio ni na jednom ročištu, a ja nemam uvid zbog čega je podnešen optužni predlog”, kazao je Rmandić. Kazao je da im preostaje da sačekaju i sljedeće ročište, te da će nakon toga advokat razraditi strategiju.
Njegov advokat Dalibor Tomović od početka poručuje da u postupku očekuju minimum garancija za pravičnu odbranu – da im se omogući uvid u spise predmeta.
“Nadamo se da će Sud poštovati standarde koje propisuje Evropska komisija i relevantna sudska praksa”, rekao je Tomović i dodao da je to, inače, i standard u skladu sa članom šest Evropske konvencije i očekujemo da ubrzo dobijemo te spise.
Rmandić je prijavljen nakon protesta Nezavisnog sindikata policije ispred zgrade Ministarstva unutrašnjih poslova u septembru prošle godine, kada se sukobio sa Adžićem koji ga je optužio da koristi kolege u ispunjavaju svojih ciljeva, te da „zastupa one zbog kojih je ćutao 30 godina“.
Rmandić je tada odgovorio da se ministar služi neistinama.
“U oči Vas gledam i kažem sljedeće – Igor Rmandić se bunio svih 27 godina svoje aktivne policijske službe, za vrijeme ovih, onih, trećih, petih… U ovu istu zgradu sam donio dokaze o kriminalu u Sindikatu UP. Što ste uradili da to pokrenete? Mog ubijenog kolegu iskreno iz srca žalim i borim se za njegovu porodicu i poslao sam Vam dopis gdje sam jasno ukazao kako ćete da zaposlite njegovu suprugu”, odgovorio je Rmadić tom prilikom.
U zahtjevu za pokretanje prekršajnog postupka, koji je u ime Odjeljenja bezbjednosti Podgorica Sudu za prekršaje podnio policijski službenik Vladimir Vukčević, navodi se da se Rmandić ispred zgrade MUP-a „ničim izazvan drsko ponašao i vrijeđao ministra unutrašnjih poslova Filipa Adžića“.
“Na način što mu je u dijalogu rekao „nemoj da nas lažete više. Vama neće suditi javnost, Vama će suditi krivični sud, Bože zdravlja. Sud Vama treba, ne javnost. Sud Vama treba da sudi, sramoto jedna za policiju“, a nakon nekog vremena kada je ministar odlazio rekao mu je: „Sram te bilo, sram te bilo“, navodi se u prijavi, uz naznaku da je time prekršio član 7, stav 1 Zakona o javnom redu i miru.
Iako je tadašnji ministar Adžić, nakon protesta, pred novinarima poručio da neće biti nikakve odmazde prema učesnicima protesta, Rmandić i član Glavnog odbora NSPCG Zoran Knežević, koji je uredno prijavio protest, pozvani su kasnije tog dana u Odjeljenje bezbjednosti Podgorica da se izjasne „na okolnosti“ u vezi sa protestom ispred zgrade MUP-a.
Zanimljiv detalj je da im je u policiji saopšteno da su pozvani u OB Podgorica po usmenom nalogu državne tužiteljke u Osnovnom državnom tužilaštvu Biljane Pavličić, ali da su inspektori koji su od njih prikupljali podatke odbili da u zapisnike o prikupljanju obavještenja od građana unesu informaciju po čijem nalogu ih saslušava, kao ni razlog poziva na „informativni razgovor“.
Tada je u izjavi pred inspektorom Radosavom Šćepanovićem, u koju je Pobjeda imala uvid, Rmandić istakao da je mislio da se saslušanje odnosi na nasrtaj ministra unutrašnjih poslova Filipa Adžića i pokušaj fizičkog obračuna sa starijim gospodinom koji je bio učesnik protesta, pa je zbog toga odbio da odgovara na pitanja inspektora bez prisustva advokata.
Da je prethodno rukovodstvo vršilo pritisak na djelovanje Nezavisnog sindikata policije svjedoči i činjenica da je nedavno MUP, sa gotovo tri mjeseca zakašnjenja, usvojio žalbu Igora Rmandića i poništilo rješenje Uprave policije i njenog bivšeg v. d. direktora Nikole Terzića iz juna ove godine, kojim je sindikalac bez njegove saglasnosti iz Herceg Novog raspoređen na radno mjesto udaljeno 250 kilometara, odnosno u Bijelo Polje.
U obrazloženju Rješenja MUP-a, koje potpisuje ministar Danilo Šaranović, navodi se da je UP prilikom donošenja rješenja o raspoređivanju Rmandića na radno mjesto u Bijelom Polju, odstupila od unaprijed zakonom utvrđenih pravila, pa je osporenim rješenjem povrijeđen zakon na štetu predsjednika Nezavinsog sindikata policije.
Preporučeno
Iz Nezavisnog sindikata policije više puta su ukazivali da je odluka o Rmandićevom preraspoređivanju na radno mjesto udaljeno 250 kilometara od mjesta stanovanja bila odmazda bivšeg ministra unutrašnjih poslova Filipa Adžića u vladi, zbog njegovog sindikalnog djelovanja.