Sajber nasilje: Dojave o bombama lažne, kazne prave

Sajber nasilje: Dojave o bombama lažne, kazne prave

Standard

23/12/2023

08:40

Treći dan zaredom u više osnovnih škola stižu mejlovi prijeteće sadržine. Iz tužilaštva su saopštili da dosadašnjim pregledima, u školama, nijesu pronađene eksplozivne naprave. U Ministarstvu prosvjete kažu da im je bezbjednost djece na prvom mjestu, a stručnjaci za sajber kriminal da pošiljaoci imaju načina da se zaštite, ali i da mogu biti otkriveni.

Jednim klikom do igre sa sistemom. Ko zna koji već put, zbog mejlova prijeteće sadržine, đaci su svoje učionice morali da prepuste policiji.

Dok se ne otkriju pošiljaoci i motivi, možemo samo da se bavimo posljedicama.

“Ovo nije problem samo za obrazovni sistem, već i za društvo u cjelini. Ovakve pojave predstaljaju jednu vrstu sajber nasilja, koja se nažalost može pretvoriti u nekom momenutu i u realnost. Kada se ovakve situacije dese nama je u prvom trenutku najvažnija bezbjednost djece i uz pomoć policije to i obezbijedimo”, kazala je Milica Nišavić iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija.

Dejan Abazović, IT stručnjak, ističe da motivi za ovakve dojave mogu biti različiti, od toga da to rade djeca zbog nespremnosti da odgovaraju taj dan na nekom času, do nekih čak političkih motiva.

“Kroz takve političke motive društveni sistem se sve više urušava i prikazuje nestabilnim”, kaže Abazović.

Podgoričko tužilaštvo je o posljednjim dojavama obavijestilo čak i kolege iz specijalnog odjeljenja. Međutim, saopšteno im je kažu, da ti slučajevi, makar za sada, nijesu iz njihove nadležnosti.

“Postupajući državni tužioci u ODT-u u Podgorici su odmah izdali obavezujuće naloge koji su obuhvatili preglede obrazovnih ustanova gdje je utvrđeno da ni u jednoj nije bila postaljena eksplozivna naprava. Nakon toga su preduzete mjere i radnje u cilju utvrđivanja ko je pošiljalac tih mjelova”, ističe Nađa Martinović, državna tužiteljka ODT-a Podgorica.

I tu kreće, po svemu sudeći, teži zadatak.

“Ako to ljudi rade sa nekih da kažemo javnih mjesta, pristupa internetu, nekih vajfaj zona u nekim restoranima, na ulici, i ako koriste određenu tehnologiju i određene protokole kako bi se zaštitili, onda ih je teško pronaći”, kaže Abazović.

Ipak, oni koji prijete nepostojećim eksplozivnim napravama mogu biti otkriveni. Najsvježiji slučajevi dolaze iz Srbije gdje je u različitim akcijama, uhapšeno više osoba.

Izvor: RTCG
Izvor (naslovna fotografija):ilustracija

Ostavite komentar

Komentari (0)