Jedrenjak „Jadran“ 19. avgusta, na dan kada je 1933. godine u splitskoj luci i zvanično predat Mornarici kraljevine Jugoslavije, obilježava svoj 90 rođendan.
SPORENJA I RJEŠENJE
Tim povodom Ministarstvo inostranih poslova Hrvatske uputilo je u četvrtak protestnu notu Crnoj Gori, kojom je zvanični Zagreb pozvao Podgoricu da prioritetno pristupi bilateralnom rješavanju spora oko tog broda koji, kako su rekli, predstavlja simbol viševjekovne hrvatske pomorske tradicije.Hrvatsko ministarstvo vanjskih poslova se u protestnoj noti pozvalo i na Ugovor o pitanjima sukcesije iz 2001. godine koji daje pravni okvir i obavezuje države nastale raspadom bivše SFRJ da riješe pitanja vojne imovine.
Komentarišući protestnu notu Hrvatske, admiral Dragan Samardžić za Pobjedu objašnjava da je „Jadran“ skup i zahtjevan za održavanje, te da se njegovi veliki kapaciteti nedovoljno koriste. Zbog toga bi, smatra Samardžič, bilo racionalno sjesti i sa predstavnicima Hrvatske, ali i svim drugim zainteresovanim državama bivše Jugoslavije, otvoreno razgovarati o iznalaženju optimalnog modela njegovog daljeg korištenja.
Admiral Samardžić navodi da bi školski brod „Jadran“ mogao biti regionalni centar za praktičnu obuku kadeta, sa perspektivom da preraste u NATO Center of Excellence.
” Sigurno da bi jedan takav projekat zavrijedio pažnju i drugih država sponzora, a vjerovatno bi se mogli iskoristiti i fondovi EU i NATO. Takvim pristupom vratili bi „Jadranu“ pravu misiju i trajno ga sačuvali od propadanja. Dakle, pošten i održiv dogovor bio bi u interesu svih država, a posebno budućih pomoraca našeg regiona”, ističe admiral Samardžić.
HRVATSKA PROTESTNA NOTA
Hrvatska je u svojoj trećoj protestnoj noti, koju je u četvrtak uputila povodom obilježavanja 90-e godišnjice jedrenjaka „Jadran“, Crnu Goru upozorila kako je svojatanje tuđe imovine protivno običajima, međunarodnom pravu i evropskim vrijednostima za koje se Crna Gora opredijelila.
U protestnoj noti Hrvatska Crnu Goru poziva i da izbjegava jednostrane aktivnosti suprotne nastojanjima da se, u duhu dobrosusjedskih odnosa, načelima poštovanja i međunarodnog prava, pronađe trajno rješenje.
Iz hrvatskog resora vanjskih poslova objašnjavaju da je slijedom poznatih okolnosti iz nedavne prošlosti, nekadašnja državna zajednica SRJ (Srbija i Crna Gora) u svom fizičkom posjedu zadržala najveći dio vojne imovine bivše SFRJ, a da su nakon razdvajanja Crne Gore od Srbije dvije države između sebe raspodijelile tako zadržanu vojnu imovinu, uključujući i školski brod „Jadran“.
Brod je, kako su objasnili, u doba bivše države služio u civilne svrhe i na njemu se vršila obuka, a na dan osamostaljenja Hrvatske bio je upisan u upisnik brodova u hrvatskoj luci Lora.
ABAZOVIĆEV ODGOVOR
Ove navode hrvatskog Ministarstva vanjskih poslova prokomentarisao je juče i odlazeći premijer Dritan Abazović poručujući da Crna Gora svojom imovinom raspolaže na način na koji ona misli da treba.
” Ja sam za održiva rješenja. Oni moraju da znaju da Crna Gora raspolaže svojom imovinom na način na koji misli da treba i mislim da ne treba praviti dnevnu politiku od toga. Tu smo da razgovaramo”, rekao je Abazović.
Dodao je da, zbog protestne note, prema Hrvatskoj ne želi da upućuje „vatrene strelice“ niti kritike.
” Naprotiv, ako možemo prijateljski, komšijski i bratski da iznalazimo rješenja, tu smo. Do tada će Ministarstvo odbrane i Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore svojom imovinom raspolagati na način na koji oni misle da treba”; zaključio je Abazović.
Hrvatska školski brod „Jadran“, koji je bio u sastavu Ratne mornarice Jugoslovenske narodne armije, od Crne Gore potražuje još od raspada bivše države jer smatraju da nad jedrenjakom ima pravo svojine shodno činjenici da je baza broda, nakon izbijanja rata 90-ih, bila u ratnoj luci Lora u Splitu.
Brod se u tom trenutku nalazio na remontu u tivatskom „Arsenalu“, a u posjedu Crne Gore je ostao na osnovu zajedničkog dogovora svih republika bivše Jugoslavije. Taj dogovor podrazumijevao je da svo naoružanje i vojne instalacije koje su se na početku sukoba našle na teritoriji određene republike ostaju u vlasništvu te republike.
Iz Ministarstva odbrane Crne Gore ranije je, još dok je na čelu tog resora bio Predrag Bošković, naznačavano da je „Jadran“ vlasništvo crnogorske mornarice, da oni neće dozvoliti da brod bude tačka sporenja dvije države, ali i da će štititi sopstvene interese.
Preporučeno
Jedrenjak „Jadran“ usidren je duže od tri godine u luci Bar i nije bio na remontu. Vlada Crne Gore i Mornarica su najavili da će se svečano obilježavanje 90 godina postojanja legendarnog broda odigrati u – Tivtu, te da će tom prilikom govoriti i premijer Dritan Abazović.