Kako je saopšteno iz resora Gutića, u fokusu sjednice bile su mjere pronatalitetne politike i podrške porodici. Posebna pažnja posvećena je mjerama za zadržavanje mladih u Crnoj Gori, podsticanje povratka iseljenika i demografsku revitalizaciju sjevernog regiona i drugih područja pogođenih depopulacijom.
“Istaknuto je da je neophodno razvijati koordinisane mjere koje će doprinijeti ravnomjernijem regionalnom razvoju i stvaranju uslova za ostanak stanovništva u svim djelovima Crne Gore”, navodi se u saopštenju.
Članovi Savjeta razmatrali su i inicijativu za uvođenje procjene demografskog uticaja javnih politika, propisa i kapitalnih projekata, sa ciljem da se prilikom planiranja i donošenja odluka sistematski sagledavaju njihovi dugoročni efekti na stanovništvo i demografski razvoj Crne Gore. Ocijenjeno je da demografska pitanja moraju biti integrisana u kreiranje svih ključnih razvojnih politika, kako bi se obezbijedio održiv društveni i regionalni razvoj države.
Gutić istakao je da demografska politika mora postati zajednički prioritet svih institucija.
“Demografski izazovi predstavljaju jedno od najvažnijih razvojnih pitanja Crne Gore i zahtijevaju zajednički odgovor svih institucija. Demografskom strategijom želimo da stvorimo uslove u kojima će mladi ostajati u Crnoj Gori, porodice imati veću podršku, a svi regioni jednake šanse za razvoj. To nije politika jednog resora, već zajednička odgovornost države“, poručio je ministar Gutić.
Generalna direktorica Direktorata za demografiju Mileva Brajušković Popović naglasila je da mjere predstavljene na sjednici nijesu konačna rješenja, već stručna polazna osnova za izradu Demografske strategije.
“Očekujemo da svi članovi Savjeta i institucije koje predstavljaju aktivno doprinesu predlaganjem mjera iz svoje nadležnosti, kako bismo zajednički kreirali realnu, održivu i finansijski izvodljivu demografsku politiku. Samo zajedničkim radom možemo izraditi Strategiju koja će ponuditi konkretne odgovore na demografske izazove sa kojima se suočava Crna Gora“, istakla je Brajušković Popović.
Na sjednici su članovi Savjeta informisani i o formiranju Radne grupe za izradu Demografske strategije Crne Gore za period 2027–2037. godine, uz poziv svim institucijama da aktivno doprinesu njenoj pripremi.
“Članovi Savjeta upoznati su i sa organizacijom konferencije „Demografska otpornost Crne Gore – Stanovništvo kao temelj održivog razvoja“, koja će biti održana 10. jula povodom Svjetskog dana stanovništva”, zaključuje se u saopštenju.
Preporučeno
















