“Mi u ovom momentu nemamo kvalitetnu uvezanost u okviru zdravstvenog sistema i praćenje podataka i stanja o našim pacijentima i cilj je da u svakom momentu imamo presjek i stanje u zdravstvenom sistemu, kao i kvalitetnija komunikacija između zdravstvenih ustanova i zdravstvenih radnika i pacijenata”, rekao je Šćekić na sjednici Vlade.
On je istakao da je novina i uspostavljanje nove komunikacione infrastrukture – telemedicine, da bi onaj dio problema prevazišli.
“Da komunikacija može biti brža i kvalitetnija, kako bi mogli da dobijemo mišljanja od specijalizovanih ljekara i van mjesta gdje boravi pacijent”, istakao je Šćekić.
Prioritet je, ističe on, preventivna zdravstevna zaštita što je, kako je rekao, duži niz godina zapostavljenja.
“Oralno zdravlje je značajno ugroženo zbog nedostatka kvalitetne, preventivne zdravstvene zaštite”, naglasio je Šćekić.
On je saopštio da je u toku tender za rekonstrukciju i adaptaciju i kupovinu opreme za 59 ordinacija, u školama i domovima zdravlja.
“Sredstva su obezbijeđena kroz budžet za 2023. godinu i nadam se da ćemo do kraja godine zatvoriti ovaj krug i 1. januara imati stomatologiju u školama i imati kvalitetnu zdravstvenu zaštitu”, poručio je Šćekić.
On je istakao da se vraća medicina rada u javni sektor.
“Time će se obezbijediti adekvatna zdravstvena zaštita zaposlenih. Malo je onih koji imaju ove specijalizacije i tako ćemo obezbijediti nove. Već smo preko 250 specijalizacija odobrili što je značaj broj”, rekao je Šćekić.
Istakao je da je predloženo da se dopunski rad zdravstvenih radnika ograniči, odnosno da bude dozvoljen u ustanovama čiji je osnivač država i opština i u jednoj čiji je osnivač pravno odnosno fizičko lice.
“Ne može jedan ljekar da ordinira u više ordinacija ako zadovolji onu potrebu koja je u javnom zdravstu. Ostavili smo mogućnost da, kad se segmenti iz javnog zdravstva završe i ne bude listi čekanja, ljekari mogu da ostvare dopunski rad u jednoj privatnoj ordinaciji”, objasnio je Šćekić.
Ministar je rekao da se kroz ovo zakonsko rješenje omogućavaju novi prihodi zdravstvenim subjektima, kao što je Montefarm, te da podrazumijeva bolje kanalisanje sredstava.
Šćekić je rekao da je izradu ovog zakonskog rješenja pratila puna transparentnost.
Preporučeno
“Usklađenost mišljenja je na visokom nivou, mnogo prijedloga i sugestija je prihvaćeno i smatramo da je zakon na najbolji način zaokružen. Uvijek će bi5i onih kojima smetaju određena zakonska rješenja, ali smatramo da su najznačajnija ona koja se tiče naših građana i pacijenata”, rekao je Šćekić na 62. sjednici Vlade.