Sigurnost na moru: U slučaju incidenta pozvati 129

Sigurnost na moru: U slučaju incidenta pozvati 129

Standard

25/06/2018

08:57

Imamo čisto, lijepo, zaštićeno more, ali sigurnost plovidbe i smanjenje opasnosti od zagađenja, zbog sve gušćeg saobraćaja, pogotovo u zalivu Boke, iziskuju sve veću brigu. Samo ove godine očekuje se da u Boku uplovi preko 500 kruzera i 3600 jahti. U slučaju bilo kakvog incidneta na moru treba pozvati 129, piše portal Radio Jadran.

FOTO: PORTAL RADIO JADRAN

Imamo čisto, lijepo, zaštićeno more, ali sigurnost plovidbe i smanjenje opasnosti od zagađenja, zbog sve gušćeg saobraćaja, pogotovo u zalivu Boke, iziskuju sve veću brigu. Samo ove godine očekuje se da u Boku uplovi preko 500 kruzera i 3600 jahti. U slučaju bilo kakvog incidneta na moru treba pozvati 129, piše portal Radio Jadran.

“Besplatna telefonska linija Uprave pomorske sigurnosti, na kojoj građani mogu prijaviti sve neregularnosti na moru, a tiču se bilo kog incidenta, traganja i spasavanja, kao i zaštite mora od zagađivanja je 129. Sve službe su 24 časa dostupne”, kaže za Radio Jadran direktor Uprave pomorske sigurnosti, Safet Kočan.

Tokom ljetnjih mjeseci evidentno je i neodgovorno ponašanje pojedinih učesnika pomorskog prometa – najviše jahtaša.

Povezani članci

Osim toga Boka nije jednostavna za navigaciju, nema jedinstvenu pilotsku službu, a pojedini djelovi zaliva nijesu dobro pokriveni radarskim nadzorom i radio signalom. Srećom posljednjih godina nije bilo ozbiljnijih incidenata.

Međutim, rizici od sudara brodova, nasukanja, potonuća, izbijanja požara na brodovima i zagađenja mora sa plovila, nijesu isključeni.

Odjeljenje Uprave pomorske sigurnosti za traganje i spasavanje na moru u svom sastavu ima Koordinacioni centar traganja i spasavanja Bar (MRCC Bar), koji danonoćno dežura zajedno sa plovnim jedinicama MUP-a i Lučkim kapetanijama Bar i Kotor koje su podcentri službe traganja i spasavanja.

“Dobijamo podatke od Operativno komunikativnog centra MUP-a (OKC) Direktorata za vanredne situacije i postupamo shodno njihovim prijavama. Kad Uprava dobije podatak ili obavještenje da se u određenom rejonu nalazi lice kome treba pružiti pomoć, odnosno spasiti ga iz vode, Uprava pomorske sigurnosti alarmira svog načelnika i mene kao direktora. Zatim, odjeljenje traganja i spasavanja na moru sa svojim plovnim sredstvima zajedno sa Regionalnim centrom granične policije Jug odlazi na lice mjesta”, objašnjava Kočan.

Uprava pomorske sigurnosti, iako sa sjedištem u Baru pokriva kompletno primorje, ne dijeleći ga na rejone. Kako Kočan kaže, njihova plovila su raspoređena tokom sezone duž cijele obale, te su jednog dana u Budvi, drugog u Tivtu i Herceg Novom.

S obzirom da nemaju dovoljan kadrovski kapacitet, dali su jedno plovilo Lučoj kapetaniji Kotor, koja za njihove potrebe pozove inspektora sigurnosti i bezbjednosti plovidbe i koji ga koristi, bilo da se radi o spasavanju ili zagađenju na moru.

U Tivtu planirano odjeljenje za traganje i spasavanje

Kočan najavljuje da će do kraja godine Uprava pomorske sigurnosti otvoriti novo odjeljenje za traganje i spasavanje u Tivtu, jer, kako kaže, zbog utvrđenih analiza i procjene rizika akvatorijum Boke Kotorske im je prioritet.

“Shodno nacionalnom planu, imamo i spisak civilnih lica koja mogu da pruže pomoć Upravi pomorske sigurnosti u određenim situacijama, kao što su Boka Pilot, Luka Kotor, Navar-Zgradić, Marina Zelenika… U tom momentu se pozivaju svi koji su najbliži da pruže pomoć”, navodi Kočan.

Uprava pomorske sigurnosti raspolaže sa dva veća plovila SAR-1 i SAR-3 koja mogu da djeluju do 50 nautičkih milja od obale i dva manja plovila za manje intervencije do 2 nautičke milje RIB Star 4 i Star 2. Kako Kočan ističe, manja plovila se najviše koriste za prevenciju od divljanja glisera i skutera na moru i dinamitaša.

Vježba sapasavanja na moru

Uprava pomorske sigurnosti organizovala je proteklih dana u Luci Bar interresornu vježbu nacionalnog karaktera, gdje je bila uključena 21 državna i privatna institucija. Cilj vježbe bio je rješavanje svih akcidentnih situacija na moru i angažovanje institucija.

Ovog puta simulirano je spasavanje pilota i gašenje požara avionima dromaderima.

U vježbu su, između ostalih državnih i privatnih organizacija, bili uključeni i Lučke kapetanije, Regionalni centar granične policije Jug, Mornarica VCG, Regionalni ronilački centar Bijela, Agencija za civilno vazduhoplovstvo, Agencija za zaštitu životne sredine, Morsko dobro, kao i firme iz Porto Montenegra.

Kontrole

Intenzivne kontrole bezbjednosti plovidbe i kontrole brzine plovila u Boki krenule su od 1. juna, zbog povećanog broja najavljenih kruzera, jahti, ali i manifestacija na moru, od kojih je čak 26 regata. Kontrolu i ove godine sprovode inspektor sigurnosti plovidbe Lučke kapetanije Kotor, Uprava pomorske sigurnosti i policija.

Podsjetimo da je dozvoljena brzina za sva plovila zalivom nepromijenjena, 10 čvorova, a u tjesnacima Verige i Kumbor 6 čvorova.

Ostavite komentar

Komentari (0)

X