Dom je otvoren 14. decembra, a prve korisnike su primili u januaru i već na samom početku su, kako je kazala, naglasili da će se otvarati fazno, u skladu sa obezbjeđivanjem dovoljno stručnog kadra i opreme.
“Trenutno u Domu imamo 125 korinika na odjeljenjima gerijatrije i demencije, a ukupni kapaciteti su 274. Aktuelno je otvaranje odjeljenja palijativne njege i tu imamo više od 50 zahtjeva na čekanju. Dajemo naš maksimum u potrazi za kvalitetnim medicinskim kadrom, medicinskim sestrama, tehničarima, njegovateljicama koji su nam najpotrebniji”, kazala je Šofranac.To je, kako je kazala, najveći izazov, a interesovanje medicinskog kadra nije veliko zbog manjih plata nego u drugim objektima. Inicirali su da se to promijeni i da medicinski radnici u Domu sa zaradama budu izjednačeni sa medicinskim radnicima u zdravstvenim objektima. Ističe i da je obim i priroda posla nešto drugačija nego u drugim objektima.
“Posao je izazovan i više ste emotivno uključeni. To su uslovi u kojima neko živi i vi funkcionipete zajedno svakodnevno i zbližavate se. Rad je dosta složen, a zarada je ipak odlučujući faktor. Izazov su nam i finansije, jer funkcionisanje ovolikog objekta zahtijeva i veliku opremu i svakodnevno velika ulaganja. Tu su troškovi električne energije, za hranu, jer naši korinisci imaju pet obroka dnevno. Na svu sreću uspijevamo na izađemo na kraj sa svim tim i pružimo najbolje što možemo”, kazala je Šofranac.
Nedostatak kadra najveći problem: Dom za stare u Podgorici (Foto: TVCG)
Trenutno je zaposleno u Domu skoro 90 ljudi.
Šofranac poručuje da je svakodnevno u kontaktu sa porodicama korisnika koji su tražili premještaj iz drugih domova u podgorički i ne postoji nijedan drugi razlog da se to ne realizuje osim adekvatno obučenog osdoblja koji im nedostaje.
Preporučeno
“U martu smo imali koronu u Domu, pa je upotpunosti taj postupak bio obustavljen i to je razlog za produžene pripreme za otvaranje palijativnog objeljenja”, objašnjava Šofranac.