Pobjeda je u nizu tekstova pisala o problemima prevoza romske djece do škola u koje su upisana, zbog nemogućnosti Ministarstva prosvjete i uprava škola da odrede ko je u krajnjem odgovoran.
Zbog toga su predstavnici Roma i tužili državu. Elvis Beriša iz NVO Phiren Amenca podsjeća da neorganizovani prevoz u podgoričkim školama traje već gotovo deset godina i da je situacija zabrinjavajuća, te da zahtijeva hitno rješavanje. Već tri godine vode postupak protiv države Crne Gore zbog neorganizovanja školskog prevoza.Unicef je naglasio da je neophodno hitno povećanje broja romskih medijatora i obezbjeđivanje besplatnog prevoza kako bi se povećao broj ove djece koja su u obrazovnom sistemu.
” Samo 16 odsto romske i egipćanske djece pohađa predškolske ustanove, 56 odsto završi osnovnu i tri odsto srednju školu u Crnoj Gori”, podaci su Unicefa.
Prema podacima NVO HELP, u Crnoj Gori ima samo oko 40 romskih medijatora i ne postoji održivo finansiranje od strane nacionalnih i lokalnih vlasti za sve romske medijatore.
Više asistenata
V. d. šefa predstavništva Unicefa u Crnoj Gori Sabina Žunić je istakla, pored ovog problema, i da je obezbjeđivanje asistenata u nastavi svakom djetetu sa smetnjama u razvoju kojem je to potrebno ključno za organizaciju kvalitetnog, inkluzivnog obrazovanja.
Ističu da je neophodno je da Ministarstvo prosvjete što prije sprovede temeljnu analizu trenutne situacije u vezi s brojem i statusom asistenata u nastavi u konsultaciji sa svim zainteresovanim stranama – školama, vrtićima, nastavnicima, stručnim saradnicima, asistentima, roditeljima i djecom i mladima.
Preporučeno
” Jedino na osnovu nalaza i preporuka ovakve analize, kao i na osnovu ažuriranih podataka od škola o broju upisane djece sa smetnjama u razvoju, Ministarstvo prosvjete može početkom svake godine obezbijediti odgovarajući broj asistenata u nastavi i osigurati njihovo dugoročno finansiranje u okviru obrazovnog sistema”, kazala je Žunić.