SUBNOR: U istoriji svako ima svoje mjesto – i Marko Miljanov i Radosav Ljumović

SUBNOR: U istoriji svako ima svoje mjesto – i Marko Miljanov i Radosav Ljumović

Standard

04/07/2026

16:57

Inicijativa dijela članova Savjeta Narodne biblioteke „Radosav Ljumović” da se promijeni naziv jedne od najznačajnijih kulturnih ustanova Glavnog grada predstavlja pokušaj obračuna s tekovinama antifašizma, ocijenili su iz Saveza udruženja boraca i antifašista Crne Gore (SUBNOR). Ističu da Narodna biblioteka već 67 godina nosi ime pjesnika, publiciste, revolucionara i španskog borca Radosava Ljumovića, koji je poginuo kao dobrovoljac u Španskom građanskom ratu 1938. godine, boreći se za ideale antifašizma.

Kako navode iz SUBNOR-a, antifašizam predstavlja jedan od temelja savremene Crne Gore i jednu od vrijednosti na kojima počiva evropska zajednica država, zbog čega je njegovanje i afirmacija antifašističke tradicije obaveza svih građana, kao i državnih i političkih institucija.

“Umjesto toga, svjedočimo upornim nastojanjima da se izvrši revizija istorije i oslobodilačke tradicije našeg naroda i države. Uklanjanje imena koje simbolizuje revolucionarnu borbu za slobodu, jednakost i ravnopravnost, kakvo je ime Radosava Ljumovića – komuniste, političkog zatvorenika, antifašiste i španskog borca između dva svjetska rata – predstavlja pokušaj grubog prekrajanja istorije i skrnavljenja kulturne tradicije”, navodi se u saopštenju.

Iz SUBNOR-a ističu da je nekorektno u ovoj raspravi suprotstavljati ime Marka Miljanova imenu Radosava Ljumovića.

“Marko Miljanov ima svoje neupitno mjesto u istoriji Crne Gore, koje mu s pravom pripada i koje niko ne može osporiti. Međutim, uklanjanje simbola antifašizma, među kojima je i ime Radosava Ljumovića, predstavlja negiranje tradicije i kulturnog identiteta Glavnog grada i Crne Gore”, poručili su.

SUBNOR je apelovao na nadležne i odbornike u Skupštini Glavnog grada, koja je 1959. godine donijela odluku da biblioteka ponese ime Radosava Ljumovića, da sačuvaju postojeći naziv ustanove.

“Pozivamo odbornike da, u cilju očuvanja antifašističke tradicije i njenih simbola, ne nasjedaju na pokušaje zatiranja kulturnih, patriotskih i građanskih vrijednosti koje predstavljaju bogato nasljeđe crnogorskog naroda i države. Uz puno poštovanje prema Marku Miljanovu, smatramo da Narodna biblioteka u Podgorici treba da zadrži ime Radosava Ljumovića, koje je već decenijama dio istorijskog pamćenja i kulturnog identiteta ovog grada”, zaključuje se u saopštenju.

Izvor (naslovna fotografija): Narodna biblioteka Radosav Ljumović

Ostavite komentar

Komentari (0)

X