Podaci o broju zaposlenih koji su na bolovanju a rade u okviru preduzeća Glavnog grada su alarmantni. Iz preduzeća koja imaju najveći broj zaposlenih na bolovanju navode da su, u cilju sprečavanja zloupotrebe preduzeli sve zakonske mjere i tražili kontrolu. Ipak, posebno su zabrinjavajući podaci o bolovanjima za posljednjih šest mjeseci u gradskom preduzeću „Čistoća“.
„Tako je u julu 2024. od ukupnog broja stalno zaposlenih koji iznosi 649, 157 zaposlenih na bolovanju. Podaci za avgust pokazuju da je ta brojka 167, za septembar 154, oktobar 174 i novembar 141 zaposleni. U prosjeku se kreće u rasponu od 20 do 25 odsto“, kazao je Vojin Katnić iz GP „Čistoća“.Situacija nije ništa bolja ni u preduzeću „Vodovod i kanalizacija“, u kojem je u prosjekU više od 20 odsto od ukupnog broja zaposlenih stalno na bolovanju, ističe direktor tog preduzeća Aleksandar Nišavić.
“Do juna je to bilo oko 80 zaposlenih, od jula 130, u avgustu se to povećalo na 144 i nakon toga blago pada, ali do kraja godine u svakom mjesecu imamo oko 130 zaposlenih na bolovanju, što je značajna cifra i opterećuje društvo i usložnjava proces organizacije rada“, navodi Nišavić.
Nišavić ističe da su zbog toga konstatno u deificitu radne snage.
“Konstantno nemamo angažovanih oko 20 vodoinstalatera, zaposlenih u priručnom magacinu i ostalim službama koje pružaju podršku na terenu, što je veliki hendikep za rad. I pored velikog broja zaposlenih, veliki broj ljudi na bolovanju onemogućava redovno obavljanje svakodnevnih aktivnosti“, objašnjava Nišavić.
Preporučeno
Trenutno ne postoje adekvatne sankcije za zloupotrebu bolovanja, ističu naši sagovornici i zaključuju da rade na pronalasku mehanizma koji će riješiti ovaj gorući problem.