test

Vlada koja pomirenje vidi kao prioritet, kosponzorstvom Rezolucije o genocidu u Srebrenici potvrdila bi svoju dosljednost

Standard

17/04/2024

06:43

Grupa međunarodnih i regionalnih akademika, umjetnika, književnika, mirovnih i antiratnih aktivista, boraca za ljudska prava i medijskih poslenika danas se obratila otvorenim pismom premijeru Milojku Spajiću i ministrima u njegovoj Vladi.



U pismu se traži da Vlada “odmah zvanicno i formalno deklarise Crnu Goru kao kosponzora UN Rezolucije o 11. julu kao Danu sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici 1995. Godine”.

Njihovo pismo integralno prenosimo u nastavku:

Pred predstojeće glasanje 2. maja u Ujedinjenim nacijama (UN) o rezoluciji kojom bi se 11. juli proglasio “međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici 1995. godine”, pozivamo Vladu Crne Gore da se zvanično deklariše kao kosponzor ovog dokumenta.

Podsjećamo da je Međunarodni krivični tribunal za bivšu Jugoslaviju, kao tijelo UN, 2004. jednoglasno donio odluku da je masakr nad muškim stanovništvom srebreničke enklave u julu 1995. predstavljao čin genocida, i da je ova odluka 2007. potvrđena od Međunarodnog suda pravde, još jedne institucije pod pokroviteljstvom UN.

Smatramo da bi Crna Gora trebalo da bude među pokroviteljima pomenute rezolucije, s obzirom na njenu specifičnu poziciju u regionu i na dosad usvojene dokumente vezane za ratove 1990-ih. Na to nas moralno obavezuju Rezolucija Skupštine Crne Gore iz 2009 godine o prihvatanju Rezolucije Evropskog Parlamenta kojom smo se kao prvi u regionu odredili prema genocidu u Srebrenici, i Rezolucija o negiranju genocida u Srebrenici usvojena u Skupštini Crne Gore juna 2021.Kosponzorstvo predstavlja i državničku obavezu koja proizilazi iz ovih rezolucija, i pokroviteljstvo na koje pozivamo bi bilo u potpunom skladu sa dosadašnjim državnim odlukama Crne Gore, kao i sa spoljnopolitičkim prioritetima koje vaša Vlada javno zagovara.

Izvor (naslovna fotografija):

Memorijalni centar Srebrenica

Ostavite komentar

Komentari (0)