Ikona Filermose, dodali su, kao i potreba za njenim adekvatnim čuvanjem, može biti projekat koji će doprinijeti jačanju kulturne saradnje između dvije zemlje.
Prcos je, kako se navodi, uputio poziv za učešće crnogorskih predstavnika na Drugoj školi kulturne baštine – Zaštita kulturne baštine od klimatskih promjena, koja će se održati u Grčkoj od 8. do 10. februara 2024.godine.
“Učešće na ovoj radionici pomoglo bi unapređenju znanja i razmjeni iskustva u oblasti zaštite kulturne baštine, a ujedno i podstaklo dijalog i razgovor o konkretnim koracima za jačanje saradnje u ovoj oblasti”, rekla je Vujović.
Parcos je, kako je rečeno, izrazio interes za pokretanje saradnje na zaštiti i očuvanju “jedne od najvećih hrišćanskih relikvija” – ikone Bogorodice Filermose, te predložio da u ovom smislu svoju pomoć pruže vrsni stručnjaci sa Rodosa.
“Predlažem to imajući u vidu izuzetno veliki značaj ikone Filermose kao i potrebu za njenim adekvatnim čuvanjem. Jedan takav projekat nesporno može doprinijeti jačanju kulturne saradnje između dvije zemlje”, kazao je on.
Vujović i Parcos su, dodaje se, održali konstruktivan dijalog o značaju pravoslavlja i vizantijskog nasljeđa za obje zemlje, te zrazili zajedničko poštovanje i interes za promociju i očuvanje ovog bogatog kulturnog nasledja.
“Oboje su se saglasili da pravoslavlje ima duboko ukorijenjeno mjesto u identitetu i duhovnosti Crne Gore i Grčke, te da je neophodno jačanje saradnje u oblasti pravoslavne umjetnosti i ikonografije. Takođe su istakli važnost razmjene stručnjaka i umjetnika kako bi se unaprijedilo razumijevanje i valorizacija vizantijskog nasljeđa”, piše u saopštenju Ministarstva.
Preporučeno
Navodi se i da su se sagovornici usaglasili da će nastaviti da rade na konkretnim koracima za ostvarenje dogovorenih ciljeva.