Kako si iz Uprave policije kazali za portal Roditelji.me, od tog broja uspješno je riješeno 55 slučajeva.
U slučajevima kada su poruke upućivane na veći broj, uglavnom školskih adresa, roditelje je zanimalo i kako se sprovode provjere objekata. Gotovo svaka nova dojava povod je da zatraže dodatna objašnjenja nadležnih da li su njihova djeca zaista bezbjedna, je li za provjeru dovoljan čas ili dva i na koji način postupa policija.Kako su pojasnili iz UP, nakon dojave o postavljenoj bombi Grupa za kontradiverzioni pregled Uprave policije izlazi na lice mjesta i vrši pregled po standardnoj proceduri.
“Ukoliko istovremeno postoji više dojava u više objekata, radi fizičke nemogućnosti da postupi po svim, Grupa za kontradiverzioni pregled izlazi na lice mjesta prve dojave, a u ostalim slučajevima na lice mjesta izlaze službenici mjesnog nadležnog Odjeljenja bezbjednosti, koji u skladu sa procedurom i nakon razgovora sa nastavničkim osobljem vrše vizuelni pregled objekta i svih prostorija”, kazali su iz policije.
Od početka prošle školske godine, pa sve do 12. novembra 2024, evidentirano je 120 lažnih prijetnji putem email dojava o postavljenim eksplozivnim napravama.
“Dojave su bile usmjerene na 331 objekat, od čega se većina odnosi na obrazovne ustanove (316 objekata) na teritoriji Crne Gore. Lažne prijetnje putem email poruka izazvale su uznemirenost javnosti i ometale rad institucija i drugih objekata od javnog značaja. Do sada je uspješno riješeno 55 slučajeva, zahvaljujući intenzivnom radu Grupe za suzbijanje krivičnih djela visokotehnološkog kriminala i saradnji sa drugim državnim institucijama, kao što su Agencija za nacionalnu bezbjednost (ANB) i druge nadležne službe, kao i podršci iz privatnog sektora”, istakli su iz Uprave policije.
Naveli su da je složenost ovih slučajeva zahtijevala i međunarodnu saradnju sa organizacijama kao što su Interpol i Europol, koje su pružile značajnu podršku u procesu identifikacije počinilaca.
“Uprkos preduzetim mjerama, u određenim slučajevima nije bilo moguće sa sigurnošću, uz potrebne dokaze, identifikovati odgovorna lica. U navedenom periodu podnijete su četiri krivične prijave u odnosu na četiri malodobna lica zbog sumnje da su počinili krivična djela lažno prijavljivanje i izazivanje panike i nereda. Takođe, podnijete su i tri prekršajne prijave u odnosu na tri punoljetna lica”, kazali su iz UP.
Ovi podaci, kako su ocijenili, ukazuju na kontinuirani rad Grupe za suzbijanje krivičnih djela visokotehnološkog kriminala i na preduzete mjere i radnje u saradnji sa nadležnim tužilaštvima, a u vezi sa lažnim prijavama koje su izazvale paniku i nerede u javnosti.
Preporučeno
“Kontinuiranom saradnjom između predstavnika Uprave policije i drugih predstavnika državnih institucija, u datim situacijama, pronalaze se adekvatna rješenja za nesmetano funkcionisanje svih institucija od javnog interesa”, istakli su iz Uprave policije.