“Zajedno za rijeke”: Pokrenuta regionalna inicijativa za očuvanje 13 rijeka Jugoistočne Evrope

“Zajedno za rijeke”: Pokrenuta regionalna inicijativa za očuvanje 13 rijeka Jugoistočne Evrope

Standard

13/06/2023

15:37

Danas je javnosti predstavljena regionalna inicijativa “Zajedno za rijeke” koja je posvećena očuvanju 13 rijeka Jugoistočne Evrope, objavili su iz organizacije Eko-tim iz Crne Gore.

U Jugoistočnoj Evropi, kako navode oni, nalaze se neke od posljednjih divljih rijeka na kontinentu.

“One su žile kucavice zajednica i ekosistemi, koje osiguravaju pitku vodu, doprinose biološkoj raznolikosti i čine život mogućim. Međutim, danas su rijeke sve ugroženije uslijed zagađenja, uništavanja staništa, neodrživog razvoja i klimatskih promjena. Riječ je o globalnom problemu koji ima lokalno rješenje: od 1970. godine, na globalnom nivou, brojnost populacija slatkovodnih vrsta smanjila za 83%, a izgubili smo 30% slatkovodnih ekosistema”, poručuju iz organizacije.

Kako navodi Milija Čabarkapa, direktor Eko-tima iz Crne Gore, rijeke su žile kucavice naših zajednica i ekosistema i inicijativom “Zajedno za rijeke” žele stvoriti platformu za saradnju između različitih zainteresovanih strana s ciljem stvaranja regije u kojoj se cijene sve vrijednosti koje rijeke imaju za nas i za prirodu.

„Naša inicijativa počiva na uvjerenju kako je uključivanje i osnaživanje lokalnih zajednica ključno za efikasnu i trajnu zaštitu rijeka“, izjavila je Dragana Mileusnić, direktorica Programa za Jugoistočnu Europu u organizaciji The Nature Conservancy.

Sarađujemo s brojnim zainteresovanim stranama, poručuje Mileusnić, uključujući i nevladine organizacije, privatni sektor, lokalne zajednice i vlade kako bismo razvili cjelovita i dugoročna rješenja za zaštitu naših Rijeka.

“Inicijativa Zajedno za rijeke aktivno radi na zaštiti 13 rijeka u regiji s ciljem promovisanja novih lokalnih inicijativa za zaštitu rijeka. Kroz naučna istraživanja i razumijevanje potreba i stavova lokalnih zajednica, inicijativa Zajedno za rijeke nastoji omogućiti pravovremeno i transparentno uključivanje svih zainteresovanih strana poštujući pritom jedinstvene prirodne, društvene i kulturne karakteristike svake rijeke”, dodaju u saopštenju

Kada se uspostavi zaštita i osigura dobro upravljanje zaštićenim područjima, to će biti direktan doprinos ispunjavanju međunarodnih obaveza na koje su se naše zemlje obavezale. Među njima vrijedi istaknuti Evropski zeleni plan, Zelenu agendu za Zapadni Balkan i Kunming-Montreal globalni okvir za biološku raznovrsnost iz decembra 2022. godine, zaključili su u saopštenju iz Eko-tima.

Osim organizacije Eko-tim, članovi inicijative su The Nature Conservancy, Centar za životnu sredinu, Udruga Dinarica i Omladinski klub Novi val iz Bosne i Hercegovine, Ekološko udruženje Rzav iz Srbije i Eko-svest iz Sjeverne Makedonije.

Ostavite komentar

Komentari (0)