“Svi projekti, vannastavne aktivnosti, pa i anketiranje učenika za potrebe izrade diplomskih, magistarskih, doktorskih i stručnih radova, treba prethodno da budu odobreni od strane Ministarstva prosvjete, a nakon dobijanja pozitivnog stručnog mišljenja Zavoda za školstvo. Samo od početka ove školske godine, Zavod je dao mišljenje na 72 dopisa u kojima se nalaze 14 zahtjeva za realizaciju istraživanja studenata i postdiplomaca, a koji se realizuju u obrazovno-vaspitnim ustanovama”, saopšteno je iz Zavoda za školstvo.
Napominju da je u davanju stručnog mišljenja Zavod za školstvo pomogao da se instrumenti istraživanja unaprijede u metodološkom i sadržinskom smislu i da budu u funkciji realizacije projekta istraživanja.“Pomenuto „istraživanje“ nije prošlo uobičajene procedure, te samim tim nije ni smjelo biti realizovano u jednoj obrazovno-vaspitnoj ustanovi”, istakli su iz Zavoda.
Navode da su sa sadržajem upitnika, odnosno skale procjene, upoznati iz medija.
Preporučeno
“Zato smo se analizom „upitnika“ mogli baviti isključivo na osnovu dostupnih podataka. Ponuđena skala procjene nije metodološki, pedagoški ni psihološki, primjerena uzrastu učenika/ca kojima je namijenjena. Ono što nas posebno brine su vrijednosni stavovi koji su učenicima dati na procjenjivanje. Obiluju netrpeljivošću i diskriminacijom, neprihvatljivi su za zdravo društvo i XXI vijek. Svi obrazovni programi u svojim procesnim ciljevima definišu neophodnost da se kod učenika/ca razvijaju tolerancija, razumijevanje i poštovanje različitosti. Namjere naših prosvjetnih djelatnika koji nemaju vremena ili ne smatraju važnim poštovanje uspostavljenih procedura može procijeniti i stručna i laička javnost, a Zavod za školstvo ovim putem apeluje na rukovodioce svih obrazovno-vaspitnih ustanova da čuvaju učenike/ce od zloupotreba, poštuju procedure i time čuvaju dostojanstvo posla koji obavljaju”, zaključuju u Zavodu.