Zeković: 22. mart da bude dan žalosti za sve žrtve koronavirusa

Zeković: 22. mart da bude dan žalosti za sve žrtve koronavirusa

Standard

15/03/2021

15:18

Pozivam građane/ke, bez ozbira na bilo koje njihovo lično svojstvo, da u sredinama u kojima žive 22. marta stajanjem, šetnjom, isticanjem fotografija preminulih, paljenjem svijeća, molitvom, učenjem ili na drugi njima prikladan način iskažu sjećanje na preminule i solidarnost sa njihovim porodicama a zdravstvene vlasti pozovu na odgovornije i kvalitetnije djelovanje – poručio je Zeković.

Aktivista za ljudska prava Aleksandar Zeković uputio je inicijativu da Vlada u saradnji sa opozicijom i društvom u cjelini uspostavi program sjećanja na žrtve pandemije koronavirusa.

Potreban nam je, ističe, nacionalni program pamćenja svih onih koji više nijesu sa nama.

– To bi bio i način uspostavljanja potrebnog nacionalnog jedinstva u borbi protiv zarazne bolesti koje izostaje posebno zbog nedosljedne i neblagovremene zdravstvene politike i ispolitizovane zdravstvene zaštite. Predložio sam da Vlada proglasi 22. mart za Dan žalosti i Dan nacionalnog sjećanja na sve žrtve koronavirusa u Crnoj Gori. Tog datuma 2020. godine je preminuo prvi građanin Crne Gore od posljedica izazvanih koronavirusom – podjeća Zeković.

Vlada Crne Gore, prema njegovim riječima, treba da pozove da sjećanje na sve žrtve svojim doprinosom, kroz aktivnosti, podrže jedinice lokalne samouprave, mediji, sindikati, poslodavci, političke partije i nevladine organizacije.

– U njegovanje sjećanja na sve crnogorske žrtve poželjno je uključiti i umjetničku, kulturnu i akademsku zajednicu i različite stvaraoce. Pozivam građane/ke, bez ozbira na bilo koje njihovo lično svojstvo, da u sredinama u kojima žive 22. marta stajanjem, šetnjom, isticanjem fotografija preminulih, paljenjem svijeća, molitvom, učenjem ili na drugi njima prikladan način iskažu sjećanje na preminule i solidarnost sa njihovim porodicama a zdravstvene vlasti pozovu na odgovornije i kvalitetnije djelovanje – poručio je Zeković.

Komemoraciju i kolektivno pamćenje na žrtve koronavirusa svojim aktivnostima, smatra, treba da podrže i sve vjerske zajednice koje djeluju u Crnoj Gori.

– Bez bilo kakve diskriminacije: Srpska pravoslavna crkva, Crnogorska pravoslavna crkva, Islamska zajednica u Crnoj Gori, Nadbiskupski ordinarijat Bar, Biskupski ordinarijat Kotor, Jevrejska zajednica Crne Gore, Eparhija podgoričko-dukljanska Pravoslavne crkve Crne Gore, Hrišćanska Adventistička Crkva, Crkva Hristovog Jevanđelja, Hrišćanski centar Svetionik, Hrišćanska vjerska zajednica Jehovini svjedoci, Crkva Isusa Hrista Svetaca posljednjih dana u Crnoj Gori, Jevanđeoska crkva Riječ Božija, Hrišćanska zajednica Mozaik, Biblijska Hrišćanska Zajednica, Zajednica Jevanđelja Isusa Hrista i Baha´i zajednica u Crnoj Gori – naveo je Zeković.

Predložio je, kako je dodao, da predsjednik Crne Gore, Vlada i Skupština Crne Gore zajednički razmotre inicijativu da se u Glavnom gradu ili u Prijestonici Crne Gore podigne trajni spomenik svim žrtvama koronavirusa u Crnoj Gori.

– Uspostavljanje i postojanje sjećanja na žrtve bolesti kroz različite građanske i komemorativne aktivnosti može pomoći u jačanju političke, društvene i građanske odgovornosti za zdravlje ljudi – zaključio je Zeković.

Ostavite komentar

Komentari (0)

X