Do kraja godine, kako su objasnili, planirano je raspisivanje tendera za izgradnju obilaznice duge devet kilometra, od Markovića do Lastve Grbaljske.
,,Ova dionica je prva faza izgradnje moderne saobraćajnice duž Jadranske obale koja će imati osam mostova ukupne dužine 1,74 kilometara i dva tunela ukupne dužine 3,98 kilometara. Projekat je baziran na idejnom rješenju koje je izradio Monteput d.o.o. u okviru Prostornog plana Crne Gore”, kaže se u saopštenju Monteputa.Vrijednost investicije, kako su precizirali, procjenjuje se na 237 miliona eura sa PDV-om, dok se troškovi eksproprijacije zemljišta procjenjuju na dodatnih 20 miliona eura.
Projekat će biti finansiran iz kapitalnog budžeta, a za njegovu realizaciju zadužen je Monteput d.o.o.
Preporučeno
,,Obilaznica će povezivati magistralne puteve Podgorica-Budva i Budva-Tivat i značajno će doprinijeti izmještanju tranzitnog saobraćaja iz urbanog jezgra Budve. Time će se smanjiti gužve, skratiti vrijeme putovanja, smanjiti zagađenje, povećati bezbjednost i unaprijediti iskustvo turista. Ovim infrastrukturnim iskorakom Crna Gora pravi važan korak ka boljoj saobraćajnoj povezanosti i dugoročnom razvoju turizma i ekonomije”, kazali su iz Monteputa.